Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

Jerzy Królikowski

Norweskie inspiracje

Warsztaty Akademii INSPIRE , Tønsberg, 28-29 stycznia

Przedstawiciele Tworoga i Bolesławca udowodnili w ramach Akademii INSPIRE, że z wdrożenia GIS-u płyną dla urzędu same korzyści. W nagrodę pojechali zobaczyć, jak geoinformacja zrewolucjonizowała pracę norweskiego samorządu.

Nim Unia Europejska pomyślała o dyrektywie INSPIRE, Norwegowie już od lat 80. opracowywali własny standard zapisu cyfrowych danych przestrzennych (tzw. SOSI). A gdy dyrektywa była uchwalana, dzięki projektowi „Cyfrowa Norwegia” tamtejsze władze mogły z satysfakcją stwierdzić: „My już to mamy”. Wysoki poziom wykorzystania danych przestrzennych i GIS-u – zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym – sprawił, że Norwegowie chętnie wspierają (również materialnie) rozwój geodezji w innych krajach. Tylko w Polsce z funduszy norweskich korzystają samorządowcy z województw mazowieckiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.
Jego beneficjentem stało się także Centrum UNEP/GRID-Warszawa, wychodząc z inicjatywą Akademii INSPIRE, czyli przeszkolenia pracowników urzędów gmin z szeroko rozumianego wykorzystania geoinformacji – od aspektów prawnych po technologiczne. Poza NMF przedsięwzięcie to wsparły także: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, norweski odpowiednik GUGiK, czyli Statens Kartverk, gmina Tønsberg oraz firma Intergraph Polska.

O tym, jak wyglądały przygotowania do Akademii INSPIRE oraz sam przebieg szkoleń, pisaliśmy już szczegółowo w GEODECIE 6/2009 i 9/2010. Poza udziałem w kursach część gmin przystąpiła także do konkursu, w którym jury oceniało nie tylko zaangażowanie drużyn w zajęcia, lecz także poziom opracowanego przez nie studium przypadku. Po podliczeniu punktacji wyłoniono dwie gminy zwycięskie oraz dwie wyróżnione. W kategorii miasta i miasta na prawach powiatu zwyciężył zespół z Bolesławca, a wyróżnienie otrzymał Gorzów Wielkopolski. W kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Tworóg (pow. tarnogórski), a wyróżnienie przypadło Zagórzowi (pow. sanocki). W swoich pracach drużyny wykorzystały GIS do: wzmocnienia partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym (Bolesławiec), oceny wariantów przebiegu obwodnicy (Tworóg), wyboru lokalizacji biogazowi (Zagórz) oraz ustalenia obszarów koniecznych do wyłączenia spod zabudowy (Gorzów Wlkp.)...

Pełna treśc artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS