wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

Jerzy Królikowski

Norweskie inspiracje

Warsztaty Akademii INSPIRE , Tønsberg, 28-29 stycznia

Przedstawiciele Tworoga i Bolesławca udowodnili w ramach Akademii INSPIRE, że z wdrożenia GIS-u płyną dla urzędu same korzyści. W nagrodę pojechali zobaczyć, jak geoinformacja zrewolucjonizowała pracę norweskiego samorządu.

Nim Unia Europejska pomyślała o dyrektywie INSPIRE, Norwegowie już od lat 80. opracowywali własny standard zapisu cyfrowych danych przestrzennych (tzw. SOSI). A gdy dyrektywa była uchwalana, dzięki projektowi „Cyfrowa Norwegia” tamtejsze władze mogły z satysfakcją stwierdzić: „My już to mamy”. Wysoki poziom wykorzystania danych przestrzennych i GIS-u – zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym – sprawił, że Norwegowie chętnie wspierają (również materialnie) rozwój geodezji w innych krajach. Tylko w Polsce z funduszy norweskich korzystają samorządowcy z województw mazowieckiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.
Jego beneficjentem stało się także Centrum UNEP/GRID-Warszawa, wychodząc z inicjatywą Akademii INSPIRE, czyli przeszkolenia pracowników urzędów gmin z szeroko rozumianego wykorzystania geoinformacji – od aspektów prawnych po technologiczne. Poza NMF przedsięwzięcie to wsparły także: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, norweski odpowiednik GUGiK, czyli Statens Kartverk, gmina Tønsberg oraz firma Intergraph Polska.

O tym, jak wyglądały przygotowania do Akademii INSPIRE oraz sam przebieg szkoleń, pisaliśmy już szczegółowo w GEODECIE 6/2009 i 9/2010. Poza udziałem w kursach część gmin przystąpiła także do konkursu, w którym jury oceniało nie tylko zaangażowanie drużyn w zajęcia, lecz także poziom opracowanego przez nie studium przypadku. Po podliczeniu punktacji wyłoniono dwie gminy zwycięskie oraz dwie wyróżnione. W kategorii miasta i miasta na prawach powiatu zwyciężył zespół z Bolesławca, a wyróżnienie otrzymał Gorzów Wielkopolski. W kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Tworóg (pow. tarnogórski), a wyróżnienie przypadło Zagórzowi (pow. sanocki). W swoich pracach drużyny wykorzystały GIS do: wzmocnienia partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym (Bolesławiec), oceny wariantów przebiegu obwodnicy (Tworóg), wyboru lokalizacji biogazowi (Zagórz) oraz ustalenia obszarów koniecznych do wyłączenia spod zabudowy (Gorzów Wlkp.)...

Pełna treśc artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS