Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2010, Nr 10 (185) |


• e-Rozwiązanie na zasób - o sposobach udostępniania danych geodezyjnych • Internetowe udostępnianie danych w technologii firm: GEOBID, Systherm Info, Geomatyka-Kraków oraz Geo-System • Zabytki wędrują po mapie, czyli projekt Geoheritage.pl • Gdzie granica na Bałtyku? – czekamy na akty prawne ustalające ...

powrót

Krzysztof Borys

Jak to zrobić bezpiecznie?

Udostępnianie danych geodezyjnych w internecie w technologii firmy GEOBID

Geoportal powiatowy daje gminom dostęp do aktualnej EGiB, a geodecie – możliwość zgłaszania roboty przez internet i pobierania zinformatyzowanego zasobu geodezyjnego. Beneficjentów jest zresztą znacznie więcej. Aktualne pytanie nie brzmi więc „czy”, tylko „jak” udostępniać dane przestrzenne.

W internecie, który jest wynalazkiem na miarę druku, stosunkowo wcześnie pojawiły się informacje o przestrzeni czy lokalizacji zdarzeń – były to jednak głównie statyczne mapy. Boom rozpoczął się wraz z interaktywnymi aplikacjami webowymi umożliwiającymi poruszanie się po mapie. Obecnie szeroko rozumiana informacja geograficzna jest jedną z bardziej pożądanych. W sieci można znaleźć niemal wszystko, choć nie wszystko jest darmowe lub publicznie dostępne.
Najłatwiejsze do pozyskania były granice państw oraz ortofotomapy satelitarne – to one wyznaczyły początek GIS-u w sieci. W miarę upływu czasu apetyt internautów jednak rósł. Oczekiwali oni coraz dokładniejszych map, które nadawałyby się do pomiarów czy dokładnej lokalizacji terenowej, a więc informacji, na podstawie której można podejmować jakieś decyzje. Pierwszym krokiem było zastępowanie mało precyzyjnych zdjęć satelitarnych zdjęciami lotniczymi o rozdzielczości 25 cm lub lepszej. Obecnie w internecie znajdziemy wiele ortofotomap o rozdzielczości 10 cm. Kolejnym etapem było umieszczenie dużej liczby danych o wysokiej precyzji. Są to m.in. dane topograficzne, ale głównie dane katastralne (działki, budynki), a także mapy zasadnicze (patrz http://mapa.aleksandrow.pl).
...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY 

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS