Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2010, Nr 10 (185) |


• e-Rozwiązanie na zasób - o sposobach udostępniania danych geodezyjnych • Internetowe udostępnianie danych w technologii firm: GEOBID, Systherm Info, Geomatyka-Kraków oraz Geo-System • Zabytki wędrują po mapie, czyli projekt Geoheritage.pl • Gdzie granica na Bałtyku? – czekamy na akty prawne ustalające ...

powrót

Anna Wardziak

e-Rozwiązanie na zasób

W PODGiK-ach królowały do niedawna aluminiowe plansze, a materiały niezbędne do wykonania pracy geodezyjnej były wydawane i przyjmowane w postaci papierowej. Dla wykonawcy wiązało się to z licznymi wizytami, a czasami z wielotygodniowym oczekiwaniem na przyjęcie dokumentacji do zasobu. Na szczęście początek końca tej epoki już za nami.

Kiedy w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (PODGiK-ach) zadomowiły się systemy do tworzenia mapy numerycznej, standardem stało się dołączanie przez wykonawcę do operatu dyskietki z wykazem współrzędnych pomierzonych punktów. Co prawda, dyskietka często stanowiła tylko gadżet, bo dane i tak wprowadzano na mapy ręcznie, ale był to pierwszy krok w kierunku cyfrowej wymiany danych. Już wtedy, w końcu lat 90., wiadomo było, że przyszłość należy do baz danych i internetu. Bazy to możliwość magazynowania i praktycznie dowolnego przetwarzania danych, internet zaś jest wymarzonym środkiem komunikacji – tanim, szybkim i prawie niezawodnym. Rewolucja informatyczna i telekomunikacyjna, która dzieje się na naszych oczach, wymusza jednak nie tylko cyfryzację (prawie wszystkiego), ale i standaryzację. Jedno i drugie daje szansę na zapanowanie nad dobrodziejstwem, jakim dla geodezji są dane.
Do tego muszą się jednak przygotować obie strony. W ODGiK-ach potrzebny jest przede wszystkim cyfrowy zasób. Jego informatyzacja wciąż jednak trwa i w niektórych powiatach jest jeszcze dużo do zrobienia, choć są i takie, w których zinformatyzowano już wszystko lub prawie wszystko. Internetowa obsługa ma sens tylko w tym drugim przypadku.
W procesie „produkcji” danych przestrzennych geodeta jest ich wytwórcą, ośrodek dokumentacji spełnia natomiast rolę ich odbiorcy, kontrolera i sprzedawcy. W polskich realiach produkcja prawie w stu procentach znajduje się w rękach prywatnych (geodeci uprawnieni, firmy geodezyjne), wtórna sprzedaż należy zaś do państwa (ODGiK-i, choć nie tylko). Ponieważ interesy producenta nie zawsze są zbieżne z interesem sprzedawcy, dlatego tak ważne są relacje na linii wykonawca – ośrodek dokumentacji, zwłaszcza że dostępne dzisiaj technologie pozwalają na to, by geodeta nie musiał już w ogóle oglądać swego „ulubionego” inspektora (i odwrotnie). Umożliwia to internetowa wymiana danych między ośrodkiem a wykonawcą.
...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS