Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2010, Nr 9 (184) |


• Założenia projektowe do Państwowego Systemu Informatycznego TEREN z 1972 r. • Miasto ruin, czyli jak powstawała cyfrowa rekonstrukcja Warszawy prawie doszczętnie zniszczonej podczas II wojny światowej • Debata przedstawicieli uczelni niepublicznych na temat kształcenia na kierunku geodezja i kartografia • Kształcenie w ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Geodezja to nie informatyka

VII Podlaskie Forum GIS Technologie tworzenia, udostępniania i współużytkowania danych przestrzennych, Augustów, 26-28 sierpnia

Jakie są możliwości technologii tworzenia krajowych danych przestrzennych? Jakie działania zostały podjęte, a jakie należy podjąć w najbliższej przyszłości w celu udostępniania geoinformacji? Jak efektywnie i w prosty sposób wypracować procedury współużytkowania danych przestrzennych i usług? – zapytał Andrzej Gierasimowicz, otwierając VII Forum GIS.

Pytania postawione przez geodetę województwa podlaskiego nie pozostały bez odpowiedzi. Główne kierunki projektowanych zmian w wybranych standardach technicznych przedstawił dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński. Przypomniał, że obecne standardy geodezyjne przestaną obowiązywać w ciągu 2 lat. Omówił projekty 11 rozporządzeń, które są na różnych etapach prac legislacyjnych. U podstaw ich przygotowania legło przekonanie, że informacja przestrzenna to ogromny kapitał, którego wartość stale rośnie. Dane referencyjne muszą jednak – co podkreślił Jerzy Zieliński – gwarantować prawdę i obiektywność, a także nie mogą być wielokrotnie pozyskiwane. Sięgnijmy do szczegółów dwóch ze wspomnianych projektów.
Rozporządzenie MSWiA w sprawie państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych
i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych wprowadza m.in. obowiązek: stosowania metod obserwacji
GNSS przy zakładaniu osnów geodezyjnych, sporządzania, przyjmowania i wydawania dokumentacji geodezyjnej
drogą elektroniczną oraz zakładania osnowy zintegrowanej (co najmniej poziomej i wysokościowej). Precyzuje także minimalny zakres informacji gromadzonych w bazach danych oraz minimalną zawartość i format zbioru metadanych. Jednocześnie likwiduje: możliwość zakładania punktów podstawowej osnowy poziomej metodami klasycznymi, a także standard wymiany danych SWING (SWDE). Dyrektor Zieliński ocenił, że modernizacja osnów ostatnio przyspieszyła ze względu na korzystanie ze środków unijnych. Prace planowane na 8-10 lat uległy skróceniu do 2-3 lat. A niedawno zaczęła się realizacja zlecenia GUGiK na zintegrowanie podstawowej osnowy geodezyjnej ze stacjami referencyjnymi ASG-EUPOS.
...

Fotogaleria

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS