Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2010, Nr 8 (183) |


• 80 lat obserwatorium Borowa Góra. Rozmowy z: dr. Janem Cisakiem, Maciejem Moskwińskim i dr. Marcinem Sękowskim • Głód informacji – szkolenia projektu Akademia INSPIRE za półmetkiem • Rozmowa z Piotrem Chęcińskim, nowym dyrektorem Biura Geodezyjnej Izby Gospodarczej • Zestawienie oprogramowania do ...

powrót

Jerzy Królikowski

Software doda ci skrzydeł

Oprogramowanie do rejestratorów GNSS

Czytając opisy odbiorników satelitarnych, nie sposób nie zauważyć, że ich sprzedawcy coraz mniej miejsca poświęcają prezentacji hardware’u, a zamiast tego wolą się skupić na oprogramowaniu. I nic dziwnego.

Specjaliści z dziedziny nawigacji satelitarnej od kilku lat powtarzają, że kres dokładności odbiorników GNSS został już właściwie osiągnięty i niewiele zmienią tutaj nowe satelity, kanały czy możliwość śledzenia kilkuset sygnałów. Inaczej jest w przypadku oprogramowania, które pracę w terenie czyni coraz wygodniejszą.
W uproszczeniu oprogramowanie dla rejestratorów możemy podzielić na to przeznaczone dla GIS-u (inaczej mobile GIS) i geodezji. Łącznie krajowi dystrybutorzy oferują 16 tego typu produktów. W zestawieniu pomijamy natomiast rozwiązania dla kierowców, turystów czy żeglarzy.

Ostatnie tego typu porównanie publikowaliśmy pięć lat temu (GEODETA 3/2005). Co się zmieniło od tego czasu? Po pierwsze, już wszystkie dostępne aplikacje działają w systemie operacyjnym Windows CE lub Mobile. Cecha ta jest o tyle cenna, że znacząco ułatwia obsługę programu oraz umożliwia jego instalację na dowolnym odbiorniku kompatybilnym z Windows. Ta druga zaleta pozostaje nadal, niestety, tylko teorią. Producenci sprzętu, szczególnie tego wyższej klasy, niechętnie udostępniają bowiem zewnętrznym firmom procedury komunikacji odbiornika z kontrolerem. Użytkownicy danego modelu dość często są więc skazani tylko na jedno oprogramowanie. Tym bardziej warto wcześniej uważnie przyjrzeć się zestawieniu, by później gorzko nie żałować zakupu kosztownego odbiornika.
...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS