wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2010, Nr 7 (182) |


• Polak z Brunei – dr Kazimierz Bęcek o aktywnej teledetekcji i lasach tropikalnych • Dwie konferencje INSPIRE w Krakowie • Data bij de bron, czyli GIS w Holandii • Odpowiedzialność za stan wód i urządzeń wodnych w świetle prawa • Cyfrowe przetwarzanie obrazów w kartografii i teledetekcji, cz. II • ...

powrót

Jerzy Przywara

Od P.P. do S.A.

23 marca 1950 r. Rada Narodowa Warszawy uchwałą nr 518 powołała do życia Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne. Sprzęt i kadrę dla nowej jednostki przejęto z likwidowanego Biura Pomiarów i Wydziału Pomiarów Zarządu Miejskiego. Takie były początki WPG S.A.

Historia Wydziału Pomiarów sięga końca XIX wieku i budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w stolicy. Za sprawą ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – rosyjskiego generała Sokratesa Starynkiewicza rozpoczęto bowiem w 1881 roku budowę sieci, której projektantem był znany angielski inżynier William Lindley, twórca wodociągów m.in. w Hamburgu, Kolonii i Szczecinie. Do tych prac potrzebne były mapy. Plan regulacyjny w skali 1:4200 z 1878 r. był pierwszą mapą wykonaną przez służbę inżynierską miasta (wcześniejsze plany Warszawy były zwykle autorstwa kartografów wojskowych). Mapa ta nie mogła oczywiście stanowić podstawy do szczegółowego zaprojektowania sieci. Dlatego w końcu 1881 roku utworzono przy Biurze Budowy Wodociągów i Kanalizacji Wydział Mierniczy, którego kierownikiem został współpracownik Lindleya, niemiecki geodeta Herman Lichtweiss.

Prace prowadzono na niespotykaną wcześniej skalę. Do 1886 r. pomierzono wszystkie ulice lewobrzeżnej Warszawy. Rychło jednak okazało się, że mapy potrzebne są nie tylko na użytek wodociągów, ale też innych inwestycji miejskich. Założono więc sieć triangulacyjną, osnowę poziomą i wysokościową, mierzono nowe rejony miasta. Do 1891 roku wykonano szczegółową kolorową mapę w skali 1:250 sięgającą od Cytadeli na północy do Rogatek Mokotowskich na południu oraz od Grójeckiej i Towarowej na zachodzie po Łazienki i lewy brzeg Wisły na wschodzie. Zgodnie z umową nadzór nad projektowaniem oraz budową wodociągów i kanalizacji, a także nad pomiarami sprawowali synowie Williama Lindleya (Heerlein i Joseph). W 1896 roku rosnąca liczba zadań niezwiązanych z rozwojem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej sprawiła, że Wydział Mierniczy przekształcono w Biuro Pomiarów i włączono w struktury magistratu. Pierwsza siedziba biura mieściła się na rogu ulic Królewskiej i Zielnej...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS