Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2010, Nr 7 (182) |


• Polak z Brunei – dr Kazimierz Bęcek o aktywnej teledetekcji i lasach tropikalnych • Dwie konferencje INSPIRE w Krakowie • Data bij de bron, czyli GIS w Holandii • Odpowiedzialność za stan wód i urządzeń wodnych w świetle prawa • Cyfrowe przetwarzanie obrazów w kartografii i teledetekcji, cz. II • ...

powrót

Beata Żero

Droga do systemu

Technologie oraz zintegrowane środowiska programowe ułatwiają tworzenie systemów informatycznych, które mogą mieć formę rozbudowaną (jak wielofunkcyjny system geodezyjny) bądź też wykonywać konkretne czynności (np. wymianę danych przestrzennych między dwoma systemami).

System informatyczny tworzą powiązane ze sobą elementy, takie jak dane, zasoby techniczne i ludzkie. Ta definicja jest rozbudowywana w zależności od potrzeb konkretnej jednostki oraz realizowanych przez nią zadań. Mówimy wówczas o systemach dedykowanych, czego przykładem może być system informacji geograficznej (GIS). Zadaniem GIS jest pozyskiwanie, przetwarzanie i udostępnianie danych zawierających informacje przestrzenne oraz towarzyszące im informacje opisowe o obiektach wyróżnionych w części przestrzeni objętej działaniem systemu [Gaździcki, 1990].

Struktura wszystkich systemów informatycznych jest jednakowa. Konstrukcja odnosi się do pewnych podstawowych celów i funkcji oraz zależy od tego, czy system będzie wystarczająco praktyczny, czy zaspokoi potrzeby użytkowników. Jeśli nie, to albo zostaje on ulepszony, albo wymieniony na inny, bardziej odpowiedni do planowanych zadań.
Zazwyczaj projektowany system jest złożony z wielu części, które mogą być samodzielnie działającymi aplikacjami. Mimo że działają one osobno, są powiązane z podstawowym modułem systemu, a często nawet – od niego zależne. Współpracują między sobą na podstawie pewnych ustalonych reguł i procedur...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS