Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2010, Nr 7 (182) |


• Polak z Brunei – dr Kazimierz Bęcek o aktywnej teledetekcji i lasach tropikalnych • Dwie konferencje INSPIRE w Krakowie • Data bij de bron, czyli GIS w Holandii • Odpowiedzialność za stan wód i urządzeń wodnych w świetle prawa • Cyfrowe przetwarzanie obrazów w kartografii i teledetekcji, cz. II • ...

powrót

Jerzy Królikowski

INSPIRE działa

Prace nad europejską infrastrukturą informacji przestrzennej (IIP) są teoretycznie na półmetku. W praktyce wiele krajów ma w tym przedsięwzięciu spore zaległości. Na tym tle Polska radzi sobie całkiem nieźle.

Budowa wspólnotowej IIP ruszyła w 2001 roku. Mapa drogowa Komisji Europejskiej zakłada, że prace nad nią powinny się zakończyć za dziewięć lat. Jakie są na to szanse? O tym przez cztery dni w Krakowie dyskutowało blisko 700 urzędników, naukowców i przedsiębiorców z różnych zakątków Europy. Na sesjach plenarnych i równoległych wygłoszono ponad 200 referatów. Choć ich tematyka była różnorodna, to wnioski były do siebie zbliżone: budowa europejskiej IIP jest zadaniem niezwykle skomplikowanym i kosztownym. Wymaga przebrnięcia przez tysiące stron dokumentacji technicznych i aktów prawnych, które nie dość, że często się zmieniają, to ich treść bywa niejasna i nieprecyzyjna.
Jednocześnie Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) niewiele robi, by pomóc krajom członkowskim w ich zrozumieniu. Implementację INSPIRE utrudniają także producenci oprogramowania, którzy dość opornie wprowadzają do swoich aplikacji obsługę nowych standardów.

Krakowska konferencja (22-25 czerwca) była pierwszą okazją do rzetelnego porównania efektów budowy europejskiej IIP w poszczególnych krajach. Do 15 maja 2009 r. należało bowiem przenieść zapisy INSPIRE na grunt krajowy, a do 15 maja tego roku Komisja Europejska miała otrzymać raporty opisujące zgodność krajowych zbiorów danych z dyrektywą. Jak poszczególne państwa wywiązały się z tego obowiązku? Bardzo różnie.
Na 27 krajów członkowskich tylko 18 (w tym Polska) przynajmniej częściowo zaimplementowało INSPIRE na grunt krajowy. Nie uczyniono tego m.in. w Luksemburgu, Szwecji, Irlandii czy Hiszpanii. Raportów (czyli opisów jakościowych) nie nadesłało z kolei osiem krajów, a danych ilościowych – sześć. Przedstawiciele JRC liczą, że wyniki dla całej wspólnoty powinny być dostępne we wrześniu tego roku. Jednak już na podstawie tych cząstkowych danych można stwierdzić, że rozbieżności w zakresie zgodności poszczególnych narodowych IIP z INSPIRE są duże...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS