Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2010, Nr 6 (181) |


• Powódź 2010 na mapach i zdjęciach • Samolotem przez Atlantyk • XXXVII Zjazd SGP: wybór nowego prezesa • EGWPS w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem • Wolne oprogramowanie GIS • Wspólnotowe projekty GIS • Ujawnienie podmiotu władającego w katastrze • Cyfrowe przetwarzanie ...

powrót

Joanna Mostowska

Nawet we mgle

Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem we mgle. Kierowca w pojeździe przed tobą gwałtownie hamuje. Ale posiadasz system ostrzegania, który cię o tym poinformuje, zanim zdołasz zobaczyć światła stop… O możliwościach budowy systemu wzajemnego pozycjonowania pojazdów na autostradzie w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego można było się dowiedzieć podczas konferencji w Olsztynie.

I to nie tylko wyobraźnia, ale przetestowane rozwiązania opracowane przez Marcina Uradzińskiego (UWM) we współpracy z chińskimi naukowcami. O praktycznych zastosowaniach nawigacji satelitarnej opowiadał także Dariusz Popielarczyk (UWM), który przedstawił autorski system inwentaryzacji obiektów podwodnych. Dzięki wykorzystaniu odbiornika satelitarnego możliwe jest nie tylko sprawne nawigowanie pod wodą, ale również bezpośrednie zbieranie danych przestrzennych, tworzenie bazy obiektów podwodnych, co może ułatwić wszelkie prace batymetryczne, hydrotechniczne, archeologiczne i inne.
W programie konferencji uwzględniono także zagadnienia dotyczące m.in. systemu ASG-EUPOS. Jacek Kudrys (AGH) porównywał wyznaczenie współrzędnych punktów z wykorzystaniem sygnałów samego GPS i dodatkowo ze wsparciem GLONASS. Eksperyment prowadzony na stacji ASG-EUPOS w Żywcu dowiódł, że GLONASS jedynie nieznacznie poprawia dokładność. W części wykładów, która dotyczyła EGNOS, Marta Krywanis (Cent­rum Badań Kosmicznych) omówiła projekt „EEGS-EGNOS Extention to Eastern Europe” prowadzony przez CBK. Jak przekonywała, system ten można łatwo rozszerzyć na wschodnie krańce Polski oraz naszych wschodnich sąsiadów.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS