Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2010, Nr 5 (180) |


? Prace geodetów wojskowych w Katyniu, Miednoje i Charkowie ? Uzdrowić geodezję, czyli o czym mówiono na konferencji ODGiK w Elblągu ? Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem m.in. o konkurencyjności w nauce i szkolnictwie ? GUGiK o nowelizacji przepisów wykonawczych w zakresie geodezji ? Oferty kształcenia na kierunku geodezja i ...

powrót

Jerzy Królikowski

Osnowy 2020

Przyszłość osnów stała się w ostatnich latach popularnym przedmiotem debat geodetów z całego świata. Dzięki opublikowanej w marcu br. ekspertyzie Europejskiego Instytutu Geodezji i Kartografii (EIGiK) merytoryczna dyskusja na ten temat wkrótce powinna ruszyć także w Polsce.

Publikacja zatytułowana „Rozwój podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych w Polsce do 2020 roku” opracowana została w ubiegłym roku na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Na 102 stronach zawarto m.in. opis stanu poszczególnych rodzajów osnów i sieci badawczych, perspektywy ich rozwoju w latach 2010-15 oraz 2015-20, a także – co najważniejsze – 40 wniosków i rekomendacji dla krajowej służby geodezyjnej.
Jak napisano we wstępie, na potrzeby ekspertyzy zebrano wszystkie dostępne w 2009 r. w kraju materiały o tematyce związanej z osnowami, choć ze względu na krótki termin realizacji zlecenia wykorzystano tylko część z nich. Autorzy podjęli również próbę przeprowadzenia konsultacji z wykonawstwem oraz instytucjami związanymi z geodezją. Przyniosły one tylko częściowy skutek, gdyż niektóre podmioty (np. Sztab Generalny Wojska Polskiego) odmówiły współpracy. Z kolei Komitet Geodezji PAN, który we wrześniu ub.r. protestował przeciwko organizowaniu przez GUGiK przetargów na tego typu prace eksperckie (GEODETA 12/2009), zadeklarował, że może jedynie opracować recenzję analizowanej ekspertyzy.   

Dość często na forum krajowym i międzynarodowym pojawiają się głosy, że wskutek rosnącej popularności precyzyjnych odbiorników GPS znaczenie tradycyjnej osnowy będzie się szybko zmniejszać. Jednak według autorów ekspertyzy granica dokładności osnów wyznaczanych przy użyciu technologii GNSS została już osiągnięty. W wielu przypadkach nadal będzie więc konieczne klasyczne wyznaczanie współrzędnych geodezyjnych. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdzie wymagana jest dokładność na poziomie 1 cm lub lepsza.
Kolejnym powodem, dla którego nie powinnyśmy polegać wyłącznie na systemach GNSS, jest zagrożenie atakami terrorystycznymi, a w szczególności wysoka podatność sygnału nawigacyjnego na celowe zakłócanie. Z tego względu w pomiarach podstawowych osnów geodezyjnych powinna obowiązywać zasada równoprawnego traktowania technik klasycznych i satelitarnych.
...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS