Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2010, Nr 5 (180) |


? Prace geodetów wojskowych w Katyniu, Miednoje i Charkowie ? Uzdrowić geodezję, czyli o czym mówiono na konferencji ODGiK w Elblągu ? Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem m.in. o konkurencyjności w nauce i szkolnictwie ? GUGiK o nowelizacji przepisów wykonawczych w zakresie geodezji ? Oferty kształcenia na kierunku geodezja i ...

powrót

Adam Linsenbarth

Na Górze Karmel

128 osób z 27 państw uczestniczyło w Sympozjum Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji (ISPRS Joint Workshop) połączonego z posiedzeniem Zarządu ISPRS. Impreza odbywała się pod hasłem „Podstawowe bazy danych – aktualizacja, prowadzenie oraz usługi – od teorii do praktyki”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez 6 grup roboczych działających w komisjach ISPRS. Obrady odbywały się w salach wykładowych Departamentu Geografii na Uniwersytecie w Hajfie. Jest to jedna z największych i najnowocześniejszych szkół wyższych na terenie Izraela, w której kształci się ponad 16 tysięcy studentów. Kampus uniwersytecki znajduje się poza mias­tem na wierzchołku góry Karmel. Wysoki gmach administracyjny uczelni jest widoczny z kilkunastu kilometrów (fot.). W Hajfie funkcjonuje także m.in. Uniwersytet Techniczny, w którym w swoim czasie pracował znany w Polsce prof. Abram Pelermuter.
Do wygłoszenia referatów na pierwszej sesji plenarnej zaproszeni zostali: prezydent ISPRS prof. Orhan Altan z Turcji („Od map papierowych do infrastruktury danych przestrzennych”), a także II wiceprezydent prof. Ammatzia Peled z Izraela i prof. Piero Boccardo z Włoch („Projekt Haiti – test ISPRS”). Łącznie zgłoszono 64 referaty, z czego 36 zostało zakwalifikowanych do prezentacji ustnej, a 14 – posterowej. Spośród 10 sesji plenarnych dwie poświęcono aktualizacji podstawowych baz danych przestrzennych o różnym zasięgu oraz metodom klasyfikacji pokrycia terenu i detekcji zmian na podstawie zobrazowań satelitarnych. Tematem jednej z sesji było wykorzystanie baz danych do wczes­nego ostrzegania i monitorowania katastrof naturalnych (na przykładzie suszy w Rumunii). Na kolejnej omawiano problem integracji danych pozyskiwanych różnymi technikami (m.in. danych lidarowych z danymi fotogrametrycznymi, a także danych zawartych na dawnych mapach katastralnych z bazami danych do celów urbanistycznych). Po jednej sesji poświęcono infrastrukturze danych geoprzestrzennych, miejskim bazom danych przestrzennych (metody automatycznej aktualizacji danych oraz modelowanie dynamiki terenów zurbanizowanych) oraz analizom GIS-owym (sposoby tworzenia numerycznych modeli terenu).
...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama