Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2010, Nr 5 (180) |


? Prace geodetów wojskowych w Katyniu, Miednoje i Charkowie ? Uzdrowić geodezję, czyli o czym mówiono na konferencji ODGiK w Elblągu ? Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem m.in. o konkurencyjności w nauce i szkolnictwie ? GUGiK o nowelizacji przepisów wykonawczych w zakresie geodezji ? Oferty kształcenia na kierunku geodezja i ...

powrót

Adam Kazik, Bogdan Kolanowski, Jerzy Wiśniowski

W hołdzie ofiarom

Po roku 1989 w oficjalnym obiegu pojawiło się wiele opracowań dotyczących tematu dla Polaków ważnego, a nam, żołnierzom, szczególnie bliskiego – sprawy mordu dokonanego na obywatelach polskich: oficerach, policjantach i urzędnikach w 1940 r. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Zaangażowanie Służby Topograficznej WP w badania nad problematyką katyńską trwa od 1990 roku, kiedy to w Wojskowych Zakładach Kartograficznych wykonano pierwszy przewodnik po Lesie Katyńskim.

Zaangażowanie Służby Topograficznej WP w badania nad problematyką katyńską trwa od 1990 roku, kiedy to w Wojskowych Zakładach Kartograficznych wykonano pierwszy przewodnik po Lesie Katyńskim. Na początku 1991 roku Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej (NKHBZK) w porozumieniu z szefem Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji (WOGiT) płk. Szymonem Barną złożył w WOGiT komplet negatywów niemieckich zdjęć lotniczych wykonanych w latach 1942-44, a obejmujących miejsca polskich obozów jenieckich w Rosji i na Ukrainie oraz miejsca mordu jeńców. W Ośrodku dokonano interpretacji tych materiałów dla potrzeb polskiej ekipy ekshumacyjnej, prowadzącej w lipcu i sierpniu 1991 r. prace w Charkowie i Miednoje. Wykonano także wiele odbitek i powiększeń dla potrzeb badawczych oraz ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego.
Propozycję powierzenia Służbie Topograficznej WP zadania sporządzenia map podstawowych i stołów plastycznych do celów ekshumacyjnych i projektowych zgłosił płk Marek Tarczyński na posiedzeniu NKHBZK 7 lipca 1992 r. Po wstępnych uzgodnieniach z NKHBZK Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) wystosowała oficjalne pismo do ministra obrony narodowej i szefa Sztabu Generalnego WP w sprawie udziału geodetów wojskowych w powyższych pracach. Po uzyskaniu akceptacji kierownictwa MON przedstawiciel ROPWiM inż. Jędrzej Tucholski i zastępca szefa SG WP gen. dyw. Edmund Bołociuch uzgodnili ogólne założenia dotyczące organizacji i zadań wojskowej ekspedycji geodezyjnej. Przygotowaniem wyjazdu ze strony wojska kierował szef Zarządu Topograficznego SG WP płk Henryk Bednarek.
Negocjacje ze stroną rosyjską w sprawie przeprowadzenia prac geodezyjnych w Katyniu i Miednoje rozpoczęły się w czasie wizyty na Kremlu przedstawicieli Federacji Rodzin Katyńskich z dr Bożeną Łojek i ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim. Uzyskano wówczas obietnicę wiceprezydenta Rosji Aleksandra Ruckoja daleko idącej pomocy w przygotowaniu i wykonaniu tych prac. Szczegóły omawiane były z członkami zespołu doradców prezydenta Rosji, a w kraju z pracownikami ambasady rosyjskiej w Warszawie i oficerami Północnej Grupy Wojsk.
...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS