Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2010, Nr 4 (179) |


• O pracach geodezyjnych przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie • Podzielmy się klockami – mówi dr hab. Mariusz Figurski, szef Centrum Geomatyki Stosowanej WAT • Hugh MacKay z Intermapu o zastosowaniach interferometrii • Ocena przydatności SRTM-3 do opracowań kartograficznych • Przegląd ...

powrót

Dariusz Gotlib, Robert Olszewski

Szersze horyzonty

Jaki jest obszar zainteresowań współczesnej kartografii? Czym kartografia jest, a czym nie jest? Kierunki badań kartografii w świetle Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej

W 2008 roku ukazał się w „Polskim Przeglądzie Kartograficznym” cykl artykułów „Nowe oblicza kartografii”. Przyszłości zawodu była poświęcona Konferencja Kartografów w Dusznikach-Zdroju w roku 2009. O kierunkach rozwoju tej dziedziny mówiono również niedawno przy okazji 55-lecia Zakładu Kartografii na Politechnice Warszawskiej. Kolejną okazją do postawienia pytania „Quo vadis, kartografio?” była ubiegłoroczna Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna (International Cartographic Conference – ICC) w Chile organizowana przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną (International Cartographic Association – ICA). Raz na dwa lata uczestniczą w niej osoby utożsamiające się z zawodem kartografa lub zajmujące się od strony naukowej, produkcyjnej lub edukacyjnej zagadnieniami kartograficznymi. Na konferencji zaprezentowano kilkaset referatów. Wybraliśmy spośród nich i przedstawimy te, które nas jako uczestników zainteresowały lub zainspirowały, oraz te, które uznaliśmy za ważne dla pokazania obecnych kierunków badań w kartografii.

Kwestionowanie roli i znaczenia kartografii w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego („teraz każdy może sobie zrobić mapę”), zwłaszcza zaś powstawania infrastruktury informacji przestrzennej, jest problemem od lat powracającym podczas międzynarodowych konferencji kartograficznych. O ile jednak w 2001 r. w Pekinie były prezydent ICA prof. Michael Wood stawiał retoryczne pytanie, czy możliwa byłaby przyszłość świata w XXI w. bez kartografii, o tyle w 2009 r. w Santiago profesor Dietmar Grünreich udzielił na nie jednoznacznej odpowiedzi. Kartografia bardzo często bywa utożsamiana z „rysowaniem” i publikacją map papierowych lub – co najwyżej – ich „przerysowywaniem” do postaci cyfrowej. A przecież dzisiaj nie jest to już jej podstawowe zadanie. Kartografia jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się modelowaniem informacji przestrzennej oraz jej obrazowaniem – geowizualizacją. Przedmiotem zainteresowania kartografii jest zarówno opis świata rzeczywistego, organizowanie informacji dotyczących tego opisu w bazach danych przestrzennych, jak i zasady wizualizacji danych geograficznych oraz ich udostępniania, z uwzględnieniem aspektów psychologicznych ich odbioru (percepcja).
...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS