Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Integracja różnych metod pomiarowych


Skany i zdjęcia

Specjaliści z firmy scan 3D udowadniają, że skanowanie laserowe i fotogrametria mogą się doskonale uzupełniać.

Obecnie do naszej firmy zgłasza się sporo klientów z branży architektoniczno-budowlanej, których „problemy” inżynierskie rozwiązujemy z wykorzystaniem skanerów naziemnych i aparatów fotograficznych. Realizowane przez nas zlecenia są bardzo różnorodne i pochodzą z różnych zakątków Polski, a nawet świata.

Ulica Wrocławia

Celem jednego z ciekawszych przedsięwzięć było stworzenie modelu 3D wrocławskiej ulicy Bałuckiego na potrzeby pilotażowego projektu z zakresu smart city. Ulica ta ma około 160 m długości i jest zabudowana XIX-wiecznymi kamienicami o bogato zdobionych elewacjach. W zadaniu tym wykorzystaliśmy skaner laserowy Faro S70, drona DJI Phantom 4 Pro v2.0 oraz aparat fotograficzny SLR Nikon 750. Praca w terenie zajęła kilka godzin i obejmowała: skanowanie laserowe na 90 stanowiskach z rozdzielczością 3 mm na 10 m, nalot dronem nad dachami budynków oraz elewacjami budynków (pozys­kaliśmy ponad 5 tys. zdjęć z pikselem terenowym 2 cm) oraz wykonanie fotografii naziemnych najbardziej złożonych ornamentów fasad (około 5,2 tys.). Zdjęcia i chmury punktów przetworzyliśmy w programie Reality Capture – według nas najlepszym, a zarazem najwierniej odwzorowującym rzeczywistość narzędziu do opracowania tego typu danych. Efektem finalnym był oteksturowany model 3D ulicy.

Oteksturowany model kamienic przy ulicy Bałuckiego we Wrocławiu

Oteksturowany model kamienic przy ulicy Bałuckiego we Wrocławiu

Sala koncertowa i bima

Równie interesujący projekt realizowaliśmy w stolicy Norwegii Oslo – zeskanowaliśmy wnętrze wytwornej XIX-wiecznej sali muzycznej Gamle Logen. Jest to okazałe miejsce, w którym odbywają się zarówno koncerty, jak i konferencje oraz bankiety. Pomiarem objęte zostały m.in. zdobienia, ornamenty oraz malowidła. Schemat działania był podobny jak w przypadku poprzedniego przedsięwzięcia – wykorzystaliśmy ten sam sprzęt i oprogramowanie do postprocessingu. Pomiary zajęły nam 10 godzin. W tym czasie wykonaliśmy 40 skanów z rozdzielczością 3 mm na 10 m (z podwyższoną dokładnością skanowania 3D oraz z wykorzystaniem trybu HDR) oraz 1000 zdjęć z rozdzielczością 24,3 Mpx. Model 3D wykonano w celu wiernego zachowania stanu obiektu w wersji cyfrowej.

Model 3D sali muzycznej Gamle Logen w Oslo pozwoli zachować wierny stan obiektu w wersji cyfrowej

Model 3D sali muzycznej Gamle Logen w Oslo pozwoli zachować wierny stan obiektu w wersji cyfrowej

Najświeższy projekt to wizualizacja zabytkowej bimy Starej Synagogi w Tarnowie – pozostałości obiektu o bogatej historii wybudowanego w XVII wieku. Bima to podwyższone miejsce stawiane w centrum synagogi służące do wykładania i czytania Tory oraz jako mównica. Również w tym przypadku pozys­kaliśmy i zintegrowaliśmy chmury punktów z naziemnego skanowania (22 stanowiska) oraz zdjęcia z drona (700 fotografii).

Model pozostałości Starej Synagogi w Tarnowie jako wynik skanowania i zdjęć z drona

Model pozostałości Starej Synagogi w Tarnowie jako wynik skanowania i zdjęć z drona

Także przemysł

Opisane przedsięwzięcia związane są z branżą architektoniczną, jednak świadczymy swoje usługi w znacznie szerszym zakresie. Skanowanie siłowni statków w celu projektowania nowych systemów oczyszczania wód balastowych i układów oczyszczania spalin, badanie deformacji konstrukcji inżynierskich czy modelowanie 3D wnętrz fabryk przemysłowych na podstawie chmur punktów – to przykłady innych zadań, które z powodzeniem realizujemy i w których równie skutecznie chwytamy rzeczywistość!

Model 3D pokładu tankowca

Model 3D pokładu tankowca

Daria Gawryszewska, Szymon Bloch
scan 3D

Artykuł ukazał się w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE 2019


Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama