Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zestawienie niwelatorów automatycznych


Wyrównana oferta

Już od blisko dekady nie analizowaliśmy oferty niwelatorów optycznych. Czy przez ten czas zaszły jakiekolwiek zmiany w tym sprzęcie?

Uwagę zwraca przede wszystkim większa liczba instrumentów oferowanych przez krajowych dystrybutorów. W październiku 2010 roku, gdy ostatni raz pub­likowaliśmy zestawienie tego sprzętu, uzbierało się 30 serii z logo 14 marek. W tym roku doszukaliśmy się natomiast już 53 serii 21 marek. Nowi producenci, którzy w ostatnich latach pojawili się z własnymi niwelatorami na polskim rynku, to: Foif, Forgeo, Kolida, Lamigo, Sat­Lab oraz Stonex. Oczywiś­cie w ofertach marek, które były obecne w Polsce już wcześniej, również pojawiło się kilka nowości. Czy jednak jakikolwiek nowy niwelator optyczny może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

Na pewno nie parametrami pomiarowymi, co jednak nie powinno specjalnie dziwić. Oczywiście producenci sprzętu, jakby chcieli, to z pewnością mogliby podkręcić możliwoś­ci swoich niwelatorów. Specyfika tych instrumentów jest jednak taka, że miałoby to niewielkie znaczenie praktyczne, a tylko zwiększyłoby cenę produktu. Zresztą, przecież jeśli ktoś potrzebuje lepszych możliwości pomiarowych, to zapewne sięgnie po niwelator kodowy.

Analizując zmiany w ofercie niwelatorów, warto także zwrócić uwagę na… wygląd. W naszym zestawieniu można znaleźć kilka modeli, które wyglądają, jakby były eksponatami w muzeum, ale wśród premier nie brak też instrumentów, które prezentują się nowocześnie i są po prostu ładne. Oczywiście nie ma to większego znaczenia praktycznego, ale kto nie zwraca uwagi na prezencję swojego sprzętu pomiarowego, „niech pierwszy rzuci kamieniem”.

Główny wniosek z najnowszego zestawienia jest taki, że wypełnia je sporo instrumentów o podobnych parametrach, a nawet o podobnym wyglądzie. A skoro trudno konkurować osiągami, to głównym orężem w walce o klienta jest oczywiś­cie cena (a ta w zależności od serii waha się od nieco ponad 300 zł do nawet 15 tys. zł).

Gdy już zawęzimy poszukiwania do kilku interesujących nas niwelatorów, warto przeanalizować oferty w porównywarkach cen. Co może zaskakiwać, rozbieżności sięgają czasem nawet kilkudziesięciu procent! Parafrazując znaną reklamę: skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać!

Zestawienie niwelatorów optycznych

Zestawienie niwelatorów optycznych można bezpłatnie pobrać z formacie PDF lub przeglądać jako interaktywnego flipbooka
Jerzy Królikowski


Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS