GPS to nie wszystko
Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach podstawowym narzędziem pracy geodety stał się odbiornik GNSS. Jednak najbardziej klasyczny z powszechnie użytkowanych instrumentów pomiarowych – niwelator – wciąż trzyma się mocno, a nawet zyskał nowe elektroniczne oblicze.
W ofercie podwarszawskiej firmy Geopryzmat zajmującej się dystrybucją wysokiej jakości urządzeń pomiarowych dla geodezji i budownictwa nie mogło zabraknąć również tych instrumentów. Co proponuje ona w zakresie niwelatorów klasycznych i kodowych?
Pentax AP-228 – klasyczny dla każdego
Ten model stanowi trzon oferty niwelatorów Geopryzmatu. Kierowany jest do wszystkich – od techników budownictwa wykorzystujących go na placach budowy, do geodetów, którzy sięgają po niego, kiedy potrzebują wyższej dokładności wysokościowej.
AP-228, jak przystało na produkt japońskiego Pentaxa, jest solidnie wykonany z materiałów najwyższej jakości, a układ optyczny o dużej zdolności rozdzielczej pozwala na uzyskiwanie niezwykle jasnego i wyraźnego obrazu. Zapewnia pomiary z wysoką dokładnością 1,5 mm/1 km podwójnej niwelacji. 28-krotne powiększenie lunety sprawia, że podziałka łaty jest wyraźna i łatwa do odczytania nawet z dużej odległości. Model ten jest oczywiście wyposażony w magnetyczny kompensator o dużym zakresie 15´, dzięki czemu możemy być pewni, że odczyt z łaty będzie zawsze poprawny. Pentax AP-228 oferowany jest razem z narzędziami do rektyfikacji w poręcznym etui transportowym w odblaskowym kolorze.
Niwelator optyczny Pentax AP-228
Niwelatory kodowe Kolida z serii KL – pewność i wygoda pracy
Instrumenty z tej rodziny przenoszą niwelację na wyższy poziom. Poprawiają wydajność i wygodę pracy oraz minimalizują ryzyko popełnienia błędu. Odczyty wykonywane automatycznie z łaty kodowej nie męczą oka obserwatora i nie pozostawiają miejsca na błędy grube. Wszystkie modele wyposażone są w pamięć wewnętrzną, na której zapisywane są kolejne obserwacje. Użytkownik nie musi więc prowadzić papierowego dziennika pomiarowego, co poza oczywistą wygodą eliminuje również pomyłki przy zapisie odczytu.
Serię KL tworzą trzy modele niwelatorów – KL-15, KL-07 oraz KL-03. Dwa pierwsze są do siebie bliźniaczo podobne i mają identyczne oprogramowanie pomiarowe. Znajdziemy tam takie funkcje, jak: zapis surowych obserwacji, ciąg niwelacyjny, pomiar uśredniony, tyczenie oraz moduł do wyznaczenia poprawki ze względu na nachylenie quasi-horyzontu. KL-15 pozwala na wykonywanie pomiarów kodowych z dokładnością 1,5 mm/1 km podwójnej niwelacji, natomiast KL-?07 – 0,7 mm/1 km podwójnej niwelacji.
Niwelator kodowy Kolida KL-15
KL-03 to najdokładniejszy instrument z tej serii. Jest wyposażony w zaawansowany kompensator, który umożliwia osiąganie bardzo wysokiej dokładności pomiarów – aż 0,3 mm/1 km podwójnej niwelacji. Oprogramowanie niwelatora obejmuje: pomiar linii niwelacyjnej, automatyczną korekcję nachylenia quasi-horyzontu, automatyczne obliczenia, tyczenie (odległości, wysokości, różnicy wysokości), dodawanie notatek do mierzonych punktów oraz ustawienie limitów błędów. Sterowanie niwelatorem ułatwia alfanumeryczna klawiatura oraz duży i czytelny wyświetlacz LCD. Niwelatory kodowe z serii KL można oczywiście wykorzystywać również do klasycznych odczytów z tradycyjnej łaty typu „E”.
Niwelator kodowy Kolida KL-03
Serwis – nie tylko Pentax i Kolida
W naszej siedzibie w Raszynie pod Warszawą prowadzimy autoryzowany serwis instrumentów Pentax i Kolida, ale naprawiamy również niwelatory innych marek. Przeglądy serwisowe wykonujemy od ręki, a także regenerujemy uszkodzone niwelatory po upadku. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.geopryzmat.com i zapoznania się z naszą ofertą sprzętu pomiarowego – znaleźć w niej można pewne i przystępne cenowo odbiorniki GNSS RTK, nowoczesne tachimetry robotyczne i niedrogie klasyczne, a także opisane powyżej niwelatory oraz akcesoria pomiarowe.
Tomasz Piegat Geopryzmat
|