Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Arc5, Kolida KTS-470 i Linertec LTS-200N


Wiele modeli, wiele możliwości

W ofercie Geopryzmatu każdy znajdzie coś dla siebie – zarów­no klasyczne, niedrogie modele, jak i zaawansowane instrumenty z systemem Windows, które zadowolą geodetów szukających sprzętu do pracy przy pomiarach reali­zacyjnych. A do tego na początku 2019 r. zaprezentujemy tachimetry robotyczne!

Od lewej: tachimetry Arc5, Kolida KTS-470 oraz Linertec  LTS-200N

Od lewej: tachimetry Arc5, Kolida KTS-470 oraz Linertec LTS-200N

Tachimetr Arc5. Zaawansowany i dziecinnie prosty w obsłudze

W pierwszej połowie 2018 roku na polskim rynku pojawił się nowy tachimetr. Arc5, bo o nim mowa, to następca cieszącego się dużą popularnością modelu Kolida KTS-442R6Lc. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że wprowadza nowe zasady gry.
Arc5 ze względu na swoje mocne parametry techniczne zadowoli geodetów specjalizujących się w różnych pracach – to „dwusekundówka” z solidnym dalmierzem pozwalającym na pomiar bezlustrowy do 600 m i laserowym pionownikiem. Instrument w standardzie wyposażony jest w dwustronną klawiaturę, co ułatwia pomiary w dwóch położeniach lunety. Przy pomiarze na lustro dokładność wyznaczenia odległości wynosi 2 mm + 2 ppm, a przy pomiarze na dowolną powierzchnię – 3 mm + 2 ppm (do 300 m).
Tym, co wyróżnia ten tachimetr na tle konkurencji, jest jednak rozbudowane oprogramowanie – bogate w funkcje i aplikacje pomiarowe rozwiązujące większość problemów, z którymi geodeci stykają się na co dzień, a przy tym intuicyjne i dziecinnie proste w obsłudze. Zawiera ono m.in. kątowo-liniowe wcięcie wstecz, pomiary mimośrodowe, tyczenie punktów, linii, łuków, obliczanie czołówek, pomiary wysokości niedostępnych czy pomiary powierzchni. Tachimetr wyposażono również w zaawansowany moduł COGO, dzięki któremu można otrzymać współrzędne punktów na przecięciach, przedłużeniach, domiarach itd., nie odchodząc od stanowiska.
Na naszej stronie internetowej pod adresem http://geopryzmat.com/arc5-2/ można pobrać instrukcję obsługi do tachimetru, aby zapoznać się z nim jeszcze przed prezentacją. Serdecznie do tego zachęcamy.

Kolida KTS-470. Jeszcze więcej możliwości pomiarowych

KTS-470 to kolejny model w naszej ofercie o 2-sekundowej dokładności pomiaru kąta. Instrument dostępny jest w dwóch wersjach – z dalmierzem umożliwiającym 600- lub 1000-metrowy pomiar bezlustrowy. Dokładność pomiaru odległości na lustro to 2 mm + 2 ppm, a przy pomiarze bezlustrowym – 3 mm + 2 ppm. KTS-470 wyposażony jest również w czujnik temperatury i ciśnienia, dzięki czemu poprawka atmosferyczna jest obliczana w czasie rzeczywistym.
Ogromnym atutem tachimetru jest dwustronny panel kontrolny, na którym znajdziemy dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 640 x 480 pikseli oraz klawiaturę alfanumeryczną (28 przycisków). Instrument działa w systemie Windows CE 6.0, a prace terenowe wykonywane są w programie Micro­survey Field­Genius (doskonale znanym użytkownikom odbiorników GNSS). Połączenie tego profesjonalnego programu z dużym wyświetlaczem pozawala na wygodne i efektywne działanie. FieldGenius wyposażony jest we wszystkie niezbędne funkcje pomiarowe, a do tego umożliwia pracę na aktywnych plikach DXF, dzięki czemu tyczenie może odbywać się bezpośrednio na podstawie projektu zapisanego w tym formacie. Ponadto wszystkie pomiary są wizualizowane na bieżąco na mapie, a użytkownik prowadzi szkic przez łączenie punktów i nadawanie im symboli oraz kodów.

Linertec LTS-200N. Niedrogie instrumenty z rodowodem Pentaxa

Inżynierowie marki Linertec (utworzonej przez firmę TI Asahi) wykorzystali wieloletnie doświadczenie Pentaxa w zakresie konstrukcji tachimetrów elektronicznych i stworzyli serię LTS-200N, która zajmuje stałe miejsce w naszej ofercie. Instrumenty te mają charakterystyczne pomarańczowe elementy obudowy, które sprawiają, że tachimetr jest lepiej widoczny na placu budowy, co z kolei zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia. W 2-sekundowej wersji Linertec doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja. Natomiast geodeci niemający tak wysokich wymagań mogą zdecydować się na tańszą wersję 5˝. Niezależnie od dokładności kątowej we wszystkich modelach z serii LTS-200N znajdziemy dalmierz laserowy pozwalający na bezlustrowe pomiary o zasięgu do 500 m. Standardem jest dwustronna klawiatura wraz z laserowym pionownikiem.
Oprogramowanie Linertec Express, które znajduje się na pokładzie LTS-200N, z pewnością rozpoznają użytkownicy tachimetrów Pentax. Również tutaj widać ścisłą współpracę z tą japońską firmą. Funkcje pomiarowe są intuicyjnie rozmieszczone, a wygodę zwiększa możliwość korzystania ze skrótów na klawiaturze alfa­numerycznej. Linertec Express umożliwia m.in.: tachimetrię klasyczną, pomiar i zapis współrzędnych prostokątnych, jednoczes­ny pomiar i zapis współrzędnych prostokątnych i biegunowych, tyczenie po przyrostach, rzutowanie na linię/łuk, pomiar czołówek (RDM), pomiar wysokości niedostępnej (REM), pomiar na płaszczyźnie pionowej (VPM), rozbudowane funkcje COGO (azymuty, współrzędne, przecięcie prostej i łuku, przecięcie dwóch prostych, offset odległościowy).

Modele robotyczne – już niedługo w Geopryzmacie!

Coraz częściej jesteśmy pytani o to, kiedy w naszej ofercie pojawią się tachimetry robotyczne do pracy jednoosobowej. Teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że już na początku 2019 r. wprowadzimy pierwsze „robotyki” do dystrybucji. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony i profilu na Facebooku, gdzie będziemy pub­likować informacje na ten temat. Stay tuned!

Tomasz Piegat
Geopryzmat

Artykuł ukazał się w BEZPŁATNYM niezbędniku TACHIMETRY 2019


Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama