Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Skanowanie obiektów przemysłowych


Przemysł w chmurach

Technologia skanowania laserowego rozwija się w zawrotnym tempie i znajduje zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach życia. W ostatnich miesiącach w naszej firmie scan 3D obserwujemy coraz większe zainteresowanie skanowaniem ze strony sektora przemysłowego.

Zastosowanie technologii skanowania w pracach inwentaryzacyjnych, modernizacyjnych czy kontrolnych pozwala ograniczyć czas konieczny na realizację tych zadań (a co za tym idzie zminimalizować koszty) oraz zwiększyć efektywność. Oto kilka przykładów z naszego doświadczenia.

Elektrownia PGE Opole

W północnej części Opola, poniżej ujścia rzeki Mała Panew do Odry, znajduje się Elektrownia PGE Opole, która zapewnia korzystne warunki zasilania dla zurbanizowanego i uprzemysłowionego regionu. Naszym zadaniem było zeskanowanie całej elektrowni na potrzeby modernizacji instalacji i urządzeń znajdujących się na terenie zakładu. Taka modernizacja jest kłopotliwa, bo należy pamiętać o tym, aby nowe elementy nie kolidowały z istniejącymi.

Prace pomiarowe zajęły 27 dni i objęły osiem obszernych obiektów: cztery 7-kondygnacyjne i cztery 3-kondygnacyjne. Wykonaliśmy 2872 skany, rejestrując zarówno współrzędne punktów, jak i intensywność odbicia wiązki lasera. Aby zapewnić optymalną dokładność, założyliś­my na terenie elektrowni osnowę geodezyjną. Dodatkowo pozyskaliśmy panoramy 360° w wysokiej rozdzielczoś­ci, a także WebShare – wysokorozdzielcze panoramiczne sceny 3D. Dzięki temu projekt powstaje z wykorzystaniem kompleksowej bazy danych, a inżynierowie uzyskali wirtualny dostęp do instalacji, co pozwala im ograniczyć wizyty w elektrowni do minimum.

Kopalnia Piasku „Biała Góra”

W maju br. wykonaliśmy skanowanie kopalni piasku „Biała Góra”, największego eksploatowanego złoża piasków kwarcowych w Europie. Surowce wydobywane w Białej Górze stanowią blisko 80% krajowych zasobów piasków szklarskich i formierskich oraz żwirków filtracyjnych. Obiekt „Biała Góra” to plątanina stalowych konstrukcji rozciągająca się nad hałdami żwiru. Do modyfikacji istniejącego kompleksu i wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań konieczne jest posiadanie aktualnej dokumentacji konstrukcyjnej 3D. Skanowanie okazało się najlepszą opcją pozyskania do niej danych.

Kopalnia Piasku „Biała Góra”

Kopalnia Piasku „Biała Góra”

Szybki i precyzyjny pomiar skanerem laserowym nie spowodował wstrzymania prac kopalni, co byłoby kłopotliwe i skutkowało zwiększeniem kosztów całego przedsięwzięcia. W kilka dni zakończyliś­my prace terenowe. Wykonaliś­my 285 kolorowych skanów. Na postawie chmury punktów stworzyliś­my modele 3D, które pozwalają na rozpatrywanie wielu rozwiązań technologicznych bez jakiejkolwiek ingerencji w rzeczywiste konstrukcje, wybranie najlepszego projektu i jego optymalne wdrożenie. Dodatkowo przekazaliśmy naszemu klientowi sceny 3D WebShare, które umożliwiają wirtualną inspekcję żwirowni w dowolnym miejscu i czasie.

Kopalnia Piasku „Biała Góra”

Kopalnia Piasku „Biała Góra”

Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA

Jednym z naszych większych projektów było zlecenie od Huty Cynku Miasteczko Śląskie SA, producenta wyrobów z cynku oraz ołowiu. Huta funkcjonuje od 1968 r. i wytwarza cynk i ołów metodą pirometalurgiczną. HCM stara się o pozyskanie Białego Certyfikatu – świadectwa efektywności energetycznej i w związku z tym planowane są prace modernizacyjne oświetlenia. Zaistniała więc potrzeba utworzenia dokumentacji reprezentującej aktualny stan. Zeskanowaliś­my 39 budynków, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, co skutkowało pozyskaniem ponad 3600 skanów. Podobnie jak w przypadku „Białej Góry” utworzyliśmy modele 3D, bazując na chmurze punktów. Taka dokumentacja nie tylko ułatwiła zaprojektowanie optymalnych rozwiązań rozmieszczenia lamp, ale może również posłużyć do odtworzenia aktualnego widoku obiektów, dalszych prac modernizacyjnych, koncepcji 3D oraz wizualizacji.

Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA

Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA

Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA

Różnorodność pomysłów na wykorzystanie skanowania laserowego potrafi zaskoczyć. Technologia ta spełnia wysokie wymagania dotyczące efektów pracy i jednocześnie wpasowuje się w przemysłowe ograniczenia na etapie samego pomiaru. Analizy na podstawie danych przestrzennych są pewnego rodzaju ubezpieczeniem, inwestycją, która wzmacnia wiele kosztownych procesów. Warto przemyśleć, ilu problemów można uniknąć dzięki solidnym planom opracowanym na podstawie kompleksowej bazy danych.

Szymon Bloch, Katarzyna Pisarkiewicz
scan 3D

Artykuł pochodzi z bezpłatnego niezbędnika GEODETY „SKANOWANIE LASEROWE 2018


Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama