Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Budynki użyteczności publicznej w technologii NavVis


Modele 3D od środka

Technologia mobilnego skanowania laserowego wnętrz budynków NavVis – której dystrybutorem na terenie Polski jest Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych – od niedawna z powodzeniem wdrażana jest w administracji samorządowej.

Fasada Urzędu Miejskiego oraz rynek w Jaworze w chmurze punktów

Fasada Urzędu Miejskiego oraz rynek w Jaworze w chmurze punktów

Wykorzystanie aplikacji IndoorViewer w Urzędzie Miejskim w ŁaskuRok 2018 okazał się przełomowy pod względem zapotrzebowania na skanowanie laserowe w jednostkach samorządu terytorialnego. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej zainteresowały się nim m.in. takie miasta, jak: Łask, Jawor, Głogów Małopolski czy Skierniewice. Samorządy te wdrożyły aplikację webową IndoorViewer, która pozwala na odbycie wirtualnego spaceru oraz dokonywanie pomiarów na trójwymiarowym modelu budynku i przeglądanie chmury punktów.

Proces wdrażania aplikacji IndoorViewer rozpoczyna się od pozyskania chmury punktów i zdjęć sferycznych. Służy do tego robot M3 wyposażony w 6 kamer o rozdzielczości 16 Mpx każda. Dzięki nim powstają 32-megapikselowe panoramy sferyczne, które mogą być generowane z dowolnie ustalonym interwałem. Oprócz wysokorozdzielczych kamer M3 posiada również 2 skanery laserowe, które rejestrują ok. 40 tys. punktów na sekundę w zasięgu 30 m, oraz jeden skaner pozycjonujący. Zgromadzonym przez nie punktom przypisywane są barwy naturalne RGB renderowane ze zdjęć.

Chmury punktów i zdjęcia sferyczne zasilają po obróbce aplikację IndoorViewer, która jest dostępna za pomocą przeglądarki internetowej. Chmurę punktów w postaci odrębnego pliku można także przetwarzać w programach do opracowania danych 3D (np. CloudCompare, Revit).

Robot M3 przystosowany jest do pracy w obiektach, w których stale obecni są pracownicy lub zwiedzający (jak np. urzędy i muzea). Chmura punktów pozyskiwana jest w ciągu całego przejazdu po budynku, a zatrzymanie robota wymagane jest tylko w miejscach pozyskiwania zdjęć sferycznych. Dzięki temu przeciętny czas skanowania pojedynczego obiektu wynosi od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

IndoorViewer sprawdza się zarówno w branży przemysłowej, logistycznej, jak i w sektorze publicznym. W tym ostatnim przypadku użytkownikami aplikacji są pracownicy samorządowi, mieszkańcy oraz turyś­ci. Dzięki technologii Nav­Vis pracownicy jednostek samorządu terytorialnego zyskują produkt wspomagający promocję miasta i narzędzie usprawniające zarządzanie zeskanowanym obiektem. Model 3D mogą wykorzystać m.in. do wirtualnego projektowania zmian, generowania planów budynków czy wykonywania pomiarów.

Wykorzystanie aplikacji IndoorViewer w Urzędzie Miejskim w Łasku

Wykorzystanie aplikacji IndoorViewer w Urzędzie Miejskim w Łasku

Wirtualny urząd poprzez geotagowane punkty zainteresowania (POI) umożliwia mieszkańcom szybsze odnalezienie miejsca docelowego. Punkty zainteresowania są podzielone na kategorie i przypięte do każdego pokoju w urzędzie. Mieszkańcy mogą wyznaczać trasę od wejś­cia do budynku do wybranego miejsca, bądź trasę między dowolnie wybranymi punktami. Ponadto część punktów posiada przekierowania do cyfrowej wersji wniosków i dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej, co pozwala załatwić sprawę on-line i w ogóle uniknąć wizyty w urzędzie.
Zdjęcie sferyczne i chmura punktów kościoła św. Marcina w Jaworze
Zdjęcie sferyczne i chmura punktów kościoła św. Marcina w Jaworze

IndoorViewer pomaga również turystom zapoznać się z wybranymi zabytkowymi budowlami w mieście. „Cyfrowy bliźniak” pozwala wirtualnie zwiedzić muzea, kościoły, pałace czy teatry i zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi danego obiektu.

Technologia NavVis to narzędzie dla szerokiego grona odbiorców. Potencjał aplikacji IndoorViewer dostrzegają władze coraz większej liczby miast i z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba zeskanowanych budynków użytecznoś­ci publicznej na terenie całej Polski.

Karolina Turlewicz
Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych

Artykuł pochodzi z bezpłatnego niezbędnika GEODETY „SKANOWANIE LASEROWE 2018


World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS