Potęga hybrydy
Techniki gromadzenia i analizy danych fotogrametrycznych coraz częściej znajdują zastosowanie w projektach infrastrukturalnych. Istnieje wiele pakietów oprogramowania, które umożliwiają tworzenie georeferencyjnych cyfrowych modeli 3D z zestawów zdjęć. Jednak nie wszystkie te aplikacje pozwalają na równoczesne wykorzystanie chmur punktów do opracowania siatek rzeczywistości.
Oprogramowanie Bentley ContextCapture akceptuje chmury punktów jako dane wejściowe. Oznacza to, że użytkownik może wygenerować trójwymiarową siatkę rzeczywistości ze zdjęć i włączyć dane ze skanowania laserowego w miejscach, gdzie wymagana jest większa dokładność.Przykładem wykorzystania zalet dwóch technik pomiarowych, a w efekcie hybrydowych danych wejściowych, jest badanie linii kolejowych. W tym przypadku szyny mogą zostać odwzorowane za pomocą skanowania laserowego, a otaczający obszar – w celu lepszego pokrycia i uzyskania dodatkowych szczegółów wizualnych – za pomocą zdjęć z drona.
Model 3D w formacie siatki rzeczywistości 3MX/3SM wygenerowany w ContextCapture na podstawie danych ze skanowania laserowego (format E57, rozmiar 230 MB, 9,5 mln punktów). Czas produkcji – 28 minut i 22 sekundy. Plik 3SM – 120 MB
ContextCapture może wykorzystywać zdjęcia z różnych aparatów – od smartfonów po wysoko wyspecjalizowane lotnicze lub naziemne wielokanałowe systemy akwizycji. W przypadku chmur punktów akceptowalne są dane ze skaningu statycznego w formatach: ASTM E57 (E57), Cyclone point cloud (PTX), LAS/LAZ, i ze skaningu mobilnego: ASTM E57 (E57) oraz LAS/LAZ (obydwa z plikami trajektorii).
Porównanie chmury punktów (powyżej) z siatką rzeczywistości utworzoną z chmury punktów i zdjęć w Bentley ContextCapture (na dole)
Najnowsza wersja oprogramowania ContextCapture CONNECT Edition – Update 10 oferuje dodatkowe funkcje, takie jak:
- rejestracja zdjęć i chmur punktów – skraca etap aerotriangulacji i poprawia dokładność dzięki automatycznemu wyrównywaniu obu zestawów danych;
- okno rejestracji punktów pomiarowych – przyspiesza import i rejestrację punktów pomiarowych; umożliwia powiększanie, wielokrotną rejestrację i sortowanie zdjęć pod względem odległości od fotopunktu w celu łatwego identyfikowania najbardziej odpowiednich zdjęć do rejestracji punktów kontrolnych;
- wielokrotne więzy – zwiększa dokładność w projektach niegeoreferencyjnych dzięki możliwości stosowania wielu więzów (skala, oś);
- metryki dokładności w raporcie jakości – umożliwia ocenę jakości rejestracji zdjęć za pomocą nowych wskaźników dokładności dostępnych w raporcie jakości i sprawdzenia spójności pozyskania danych na wykresie nakładania się zdjęć.
Dzięki temu, że końcowy produkt – wygenerowany na podstawie zdjęć i skanów – jest trójwymiarową siatką rzeczywistości, unikamy pewnych wad danych ze skanowania laserowego, np. dużych rozmiarów plików z chmurami punktów. Zaprezentowane podejście hybrydowe z wykorzystaniem ContextCapture zapewnia więc optymalny rezultat.
Robert Marcinkowski InfraBerg – Bentley Channel Partner
Artykuł pochodzi z bezpłatnego niezbędnika GEODETY „SKANOWANIE LASEROWE 2018”
|