Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Modernizacja EGiB z wykorzystaniem ortofotomapy z drona


Dron szybkim sposobem na EGiB

Weryfikacja danych archiwalnych otrzymanych z ODGiK-u, przygotowanie i organizacja prac terenowych czy pomiar budowli i szczegółów terenowych – lista możliwych zastosowań ortofotomapy z drona w procesie modernizacji EGiB jest długa.

W ostatnich latach liczba zamówień pub­licznych, których przedmiotem jest modernizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB), znacząco wzrosła. W branży geodezyjnej coraz mocniej dają się we znaki braki kadrowe i presja płacowa. Przetargi, w których nie wpływa żadna oferta lub wykonawcy składają propozycje przekraczające budżet zamawiającego, powoli stają się codziennością.

Rozbieżności pomiędzy danymi z EGiB a stanem faktycznym widocznym na ortofotomapie (źródło: IWING)

Rozbieżności pomiędzy danymi z EGiB a stanem faktycznym widocznym na ortofotomapie (źródło: IWING)

W postępowaniach na modernizację EGiB przeważnie mamy do czynienia z krótkimi terminami realizacji. Firma, która chciałaby się rozwijać i wykonywać kolejne modernizacje, aby sprostać terminom, musi zatrudnić dodatkowych pracowników. Nowi pracownicy to oczywiś­cie wzrost kosztów, a więc i cen. Tymczasem zamawiający nie kwapią się do podwyższania kwot przeznaczonych na realizację zamówień. Jedynym wyjściem z tej sytuacji są więc oszczędności i zwiększenie wydajności pracy.

Tylko jak to osiągnąć? Na pewno rozwiązaniem jest usprawnienie i ograniczenie pracy w terenie. Jednak ekonomiczne samochody, wydajny sprzęt i sprawne zespoły pomiarowe mogą nie wystarczyć. Do redukcji prac w terenie można wykorzystać dokładną ortofotomapę opracowaną ze zdjęć pozyskanych przez drona z niskiego pułapu. Taki materiał pomocniczy pozwala – bez konieczności przeprowadzania pomiarów w terenie – na weryfikację dokumentacji z PZGiK, m.in. w zakresie:

  • położenia budynków i budowli towarzyszących, rowów melioracyjnych i cieków wodnych,
  • zmian w użytkach gruntowych,
  • porównania faktycznego stanu władania z przebiegiem granic.

Dzięki ortofotomapie zaplanujemy pomiary terenowe tylko tam, gdzie są konieczne.

Wpływ na wielkość kosztów ma również czas, jaki zespoły pomiarowe spędzają na poruszaniu się po trudnym terenie. Z aktualną ortofotomapą lepiej zaplanują trasę dojazdu do miejsc wymagających pomiaru. Opracowanie z drona sprawdzi się też jako czytelny i łatwy w interpretacji podkład do okazania projektu operatu oraz w trakcie rozstrzygania sporów i zastrzeżeń właścicieli nieruchomości.

Profesjonalne drony nie są tanie. Kupując system, który jest zdolny do opracowania ortofotomapy przeciętnej wielkości obrębu ewidencyjnego, musimy liczyć się z wydatkiem od 100 tys. do 300 tys. zł. Taka inwestycja jest zatem nieopłacalna, jeżeli mielibyśmy wykonywać zaledwie kilka czy kilkanaście ortofotomap rocznie. Znacznie bardziej uzasadnione ekonomicznie jest zamówienie gotowej orto­fotomapy o konkretnych parametrach. Koszt takiej usługi zaczyna się od 500 zł za km2.

W ciągu kilku lat obecnoś­ci dronów w branży geodezyjnej wokół tej technologii narosło wiele szkodliwych mitów. Nie bez winy są tu niektórzy dostawcy bezzałogowców i usług, którzy w pogoni za klientem obiecywali nierealne dokładnoś­ci i jakość opracowań. Nasze doś­wiadczenie nabyte przez wiele lat obecnoś­ci na rynku wskazuje jednoznacznie, że przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu, parametrów nalotu i poprawnie założonej osnowie fotogrametrycznej jesteśmy w stanie uzyskać dokładności pomiaru współrzędnych XY na poziomie kilku, kilkunastu centymetrów niezależnie od wielkoś­ci opracowywanego obszaru.

Łukasz Folwarski, Mariusz Naumienko
IWING


Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS