Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

ContextCapture wspomaga zarządzanie majątkiem trwałym


Zapora wodna pod kontrolą drona

Włoska firma Italdron na podstawie zdjęć z bezzałogowca i z wykorzystaniem aplikacji ContextCapture opracowała dokładny model zapory w Toskanii. Posłuży on do prognozowania stanu konstrukcyjnego obiektu.

Monitorowanie własnej infrastruktury jest jednym z ważniejszych zadań włoskiego przedsiębiorstwa wodociągowego Romagna Acque. Dotąd w jego ramach wykonywane były głównie pomiary naziemne. Szukając szybszego i tańszego sposobu pozyskiwania danych, przedsiębiorstwo zdecydowało się wykorzystać kontrolowane radiowo drony wyposażone w aparaty fotograficzne. Miejscem sprawdzenia innowacyjnej metody pomiarów z powietrza stała się zapora Ridracoli na rzece Bidente na terenie parku narodowego lasów Casentino. Testowy pomiar tamy i budynków pomocniczych wykonało miejscowe przedsiębiorstwo Italdron specjalizujące się w projektowaniu i produkcji wielozadaniowych, zdalnie sterowanych systemów latających, a także w pozyskiwaniu danych i wykonywaniu zdjęć z powietrza. Do przekształcenia tysięcy zdjęć w model 3D zespół projektowy wykorzystał oprogramowanie ContextCapture firmy Bentley. Po kalibracji model pozwoli przedsiębiorstwu Romagna Acque przewidywać degradację tego ważnego obiektu i zapobiegać jej.

Siatka rzeczywistości opracowana w oprogramowaniu ContextCapture

Siatka rzeczywistości opracowana w oprogramowaniu ContextCapture

Zapora Ridracoli

Zapora wodna, wybudowana w 1982 r. przez przedsiębiorstwo Romagna Acque, zapewnia wodę pitną 48 okręgom miejskim w regionie Emilia-Romagna w północnych Włoszech. Jest to konstrukcja grawitacyjno-łukowa o wysokości 103,5 m i szerokości 432 m. Przedsiębiorstwo wodociągowe uzupełnia kontrole okresowymi pomiarami. Zapewniają one dane do stworzenia modelu statycznego i dynamicznego zachowania budowli, pozwalając na przewidywanie potencjalnych degradacji stanu obiektu i planowanie konserwacji prewencyjnych. Model pomaga również przygotować się na wpływ zdarzeń sejsmicznych, wahań termicznych i innych warunków środowiskowych.

Dlaczego fotogrametria niskopułapowa?

Z wykorzystaniem naziemnych skanerów laserowych geodeci są w stanie pomierzyć większość trudno dostępnych obszarów zapory, ale technika ta jest powolna, droga i wymagająca. Do tej pory zespoły pomiarowe nie bez problemów mieś­ciły się w wyznaczonych terminach. Przedsiębiorstwo Romagna Acque potrzebowało lepszego sposobu na pozyskanie dokładnych danych o zaporze oraz jej budynkach pomocniczych i przyczółkach. Fotogrametria niskopułapowa stanowiła obiecującą alternatywę, ale do tej pory nie była testowana w podobnych warunkach. W ramach wartego 23 tys. euro projektu Romagna Acque, Italdron i Uniwersytet w Perugii postanowiły zweryfikować dokładność danych pozyskiwanych przez bezzałogowe statki latające i stworzyć na ich podstawie funkcjonalny model zapory.

Bezprecedensowy dostęp

Aby zminimalizować wpływ różnic atmosferycznych na gromadzone dane, Italdron przeprowadził pomiary z powietrza w ciągu jednego dnia. Prace obejmowały także rozmieszczenie 175 geolokalizowanych celów na terenie zapory i w jej otoczeniu. Wyznaczały one strefę pomiarów lotniczych. W celu uzyskania porównawczego modelu bazowego zespół projektowy wykonał pomiar zapory i budynków pomocniczych z wykorzys­taniem tachimetrów elektronicznych, odbiorników GPS i naziemnego skanera laserowego.

Ostatecznie dron pozyskał 4600 zdjęć w 19 nalotach, z których każdy trwał 15 minut. Urządzenie dotarło do wcześniej niedostępnych obszarów, takich jak część łuku zapory w dole nurtu. W trakcie przetwarzania końcowego do odtworzenia geometrii zapory z wykorzystaniem tysięcy zdjęć Italdron wykorzystał funkcję konstrukcja-z-ruchu (SfM – structure-from-motion) oprogramowania Context­Capture. Oprogramowanie firmy Bentley wygenerowało gęste chmury punktów i modele bazujące na siatkach 3D. Porównanie wyników wykazało, że pomiary wykonane z dronów są tak samo precyzyjne, jak te ze skanowania laserowego. Uzyskane różnice nie przekraczały 2 cm.

Model rzeczywistości zbudowany na podstawie zdjęć został zintegrowany z istniejącymi wcześniej danymi z dokumentacji projektowej właściciela oraz regionalnych dokumentów technicznych. Najstarsze z tych danych pochodzą z 1974 r. Zintegrowana chmura punktów stanowi podstawę modelu uwzględniającego właściwości konstrukcyjne i mechaniczne. Model ten został skalibrowany na podstawie odpowiednich właściwości materiałów oraz obciążeń statycznych i dynamicznych, stając się wartościowym narzędziem do prognozowania zmian stanu konstrukcyjnego zapory z upływem czasu.

Chmura punktów będąca podstawą modelu uwzględniajacego właściwości konstrukcyjne i mechaniczne

Chmura punktów będąca podstawą modelu uwzględniajacego właściwości konstrukcyjne i mechaniczne
ContextCapture zapewnia tańszą alternatywę

Dron z aparatem fotograficznym taniej i szybciej pozyska dane 3D niż skaner laserowy. Zdjęcia z drona i oprogramowanie do modelowania rzeczywistości ContextCapture tworzą potężne narzędzie do zarządzania majątkiem trwałym. Metodologia sprawdzona przy okazji opisywanego projektu może być przydatna dla tych wszystkich podmiotów, których majątek trwały obejmuje infrastrukturę o dużej skali.

Chintana Herrin
Bentley Systems


Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama