wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

GAGAN


Nazwa: GAGAN (GPS Aided Geo Augmented Navigation)
Kraj rozwijający system: Indie
Aktualna liczba satelitów: 0
Docelowa liczba satelitów: 3
Typ orbity: geostacjonarna
Ogłoszenie operacyjności: 2014 r.

Historia
Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) rozpoczęła prace nad własnym systemem SBAS pod koniec 2001 roku. Rozwiązanie to miało w dużej mierze bazować na technologii wykorzystanej do budowy amerykańskiego WAAS. W zamierzeniu ISRO GAGAN (co w języku hindi oznacza niebo) będzie pomostem pomiędzy EGNOS a MSAS. Swoim zasięgiem ma objąć półwysep Dekan i ,podobnie jak inne rozwiązania SBAS, ma być przeznaczony przede wszystkim na potrzeby lotnictwa (stąd też ma obsługiwać kanał GPS L5).

Początki budowy GAGAN-a nie były jednak łatwe. Pierwszy satelita, który miał orbitować z transponderem tego systemu klika minut po starcie (15 kwietnia 2010 roku), uległ awarii i spadł do Zatoki Bengalskiej.


Aktualny zasięg działania systemów WAAS, EGNOS, MSAS oraz hipotetyczny GAGAN (Źródło: ISRO)

Przyszłość
Rozpoczęcie nadawania poprawek GAGAN planowane jest na maj 2011 roku. Budowa segmentu naziemnego ma zostać ukończona w 2013 r. (zadania tego za 82 mln dolarów podjęła się amerykańska firma Raytheon). Pełną operacyjność systemu zaplanowano na 2014 r. Doświadczenia w budowie GAGAN mają zostać wykorzystane przez ISRO przy zakładaniu regionalnego systemu IRNSS.


Schemat funkcjonowania systemu GAGAN (Źródło: ISRO)

Opracowanie: Jerzy Królikowski


Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS