PTIP
Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej
ul. Modzelewskiego 27 02-679 Warszawa
tel. 601 083 147
|
|
|
Z historii. Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej (PTIP) ma długoletnią tradycję sięgającą roku 1970. W ramach Naczelnej Organizacji Technicznej powstał wówczas Klub Użytkowników Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Geodezji, który działał owocnie przez dwadzieścia lat. Uwzględniając nowe potrzeby i zadania, w roku 1990 Klub przekształcił się w obecne interdyscyplinarne Towarzystwo.
Działalność. Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej jest interdyscyplinarnym stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Istotą celów PTIP jest wspieranie harmonijnego rozwoju geomatyki zmierzającego do efektywnego tworzenia i stosowania systemów informacji przestrzennej oraz powszechnej dostępności i wszechstronnego użytkowania danych przestrzennych w Polsce. W swojej działalności PTIP kieruje się dobrem wszystkich tych, którzy interesują się informacją przestrzenną, a więc publicznych i prywatnych użytkowników tej informacji, dostawców danych, usług i wyposażenia technicznego, pracowników nauki i szkolnictwa, wreszcie obywateli w ogólności. PTIP dąży do osiągnięcia swoich celów przez:
-popieranie rozwoju infrastruktur geoinformacyjnych,
-organizowanie i koordynację współpracy zainteresowanych podmiotów,
-występowanie z inicjatywami oraz wyrażanie opinii w sprawach wiążących się z celami PTIP oraz stanowiących przedmiot zainteresowania jego członków,
-upowszechnianie wiedzy,
-współpracę z odpowiednimi merytorycznie środowiskami oraz organizacjami krajowymi i międzynarodowymi,
-prezentowanie, we wszystkich możliwych formach, osiągnięć członków PTIP.
Do głównych form działania PTIP należy organizowanie dorocznych konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń, a także wydawanie roczników naukowych („Roczniki Geomatyki”) i innych publikacji. W swojej działalności PTIP korzysta z bogatych własnych doświadczeń zgromadzonych podczas wieloletniej pracy, która została podjęta już w roku 1970, korzystając z ówczesnych przepisów Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Pracami Towarzystwa kieruje Zarząd wybierany na okres 3 lat.
Członkowie PTIP dzielą się na zwyczajnych i wspierających. Członkami PTIP mogą być cudzoziemcy. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna, która: jest profesjonalnie powiązana z dziedziną informacji przestrzennej w jej interdyscyplinarnym rozumieniu; cieszy się ogólnym poważaniem w swoim środowisku; pragnie aktywnie przyczyniać się do realizacji celów Towarzystwa; przedstawi zarządowi deklarację członkowską. Członkiem wspierającym PTIP może zostać osoba prawna, zainteresowana celami i działalnością Towarzystwa, która złożyła zarządowi deklarację członka wspierającego, obejmującą rodzaj i wielkość wsparcia. Osoba prawna działa w Towarzystwie za pośrednictwem swojego przedstawiciela. Członkowie Towarzystwa zobowiązani są do czynnego udziału w jego działalności i mogą być upoważnieni przez władze PTIP do wykonywania odpowiednich zadań wynikających z planu prac PTIP oraz dostosowanych do kompetencji tych członków jako osób fizycznych lub prawnych. Najwyższą władzą PTIP jest walne zebranie członków zwoływane przez Zarząd co najmniej raz w roku. Do kompetencji walnego zebrania należy m.in. wybór prezesa, członków zarządu oraz komisji rewizyjnej na trzyletnią kadencję.
|