Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-25| Mapy, Instytucje

Przygraniczna współpraca służb geologicznych

Państwowy Instytut Geologiczny oraz Urząd ds. Górnictwa, Geologii i Surowców Mineralnych Brandenburgii (LBGR) będą wspólnie realizować projekty z zakresu kartografii geologicznej i hydrogeologicznej oraz mapy gleb obszarów przygranicznych i badania dotyczące składowania dwutlenku węgla.


Przygraniczna współpraca służb geologicznych

Współpraca Państwowego Instytutu Geologicznego z LBGR, który pełni funkcję służby geologicznej Brandenburgii, jest prowadzona od wielu lat. Jej wymiernym rezultatem są przede wszystkim mapy geologiczne obszarów pogranicza polsko-niemieckiego w skali 1:50 000, w tym ostatnio wykonywany arkusz Eisenhüttenstadt/Cybinka. Obie strony wspólnie pracowały też nad projektem transgranicznego geoparku Łuk Mużakowa, który jako pierwszy w Polsce uzyskał w 2009 r. status Geoparku Krajowego.

Warunki przyszłej współpracy omówiono podczas spotkania delegacji PIG-PIB i LBGR w Cottbus 18 marca. Uzgodniono, że należy kontynuować prace płytkiej kartografii geologicznej w skali 1:50 000 na obszarach przygranicznych oraz zaktualizować wcześniejsze mapy geologiczne. Rozwijana ma też być współpraca dotycząca kartografii hydrogeologicznej oraz badań hydrogeologicznych po obu stronach Odry, obejmująca wymianę danych hydrogeologicznych z obszarów przygranicznych, co jest szczególnie ważne podczas przygranicznej eksploatacji złóż węgla brunatnego i w ocenach oddziaływania na środowisko. Obie strony chcą również wspólnie kartować gleby, szczególnie obszary bagienne i torfowiska. LBGR jest zainteresowany materiałami archiwalnymi Instytutu dotyczącymi badań geochemicznych gleb. Dyskutowano ponadto o badaniach związanych z projektami geologicznego składowania dwutlenku węgla w Polsce i Brandenburgii. Land ten jest najbardziej zainteresowany programem CCS ze względu na eksploatację węgla brunatnego. Tematem rozmów były też badania dolin kopalnych proponowane przez Oddział Dolnośląski PIG.


Uczestnicy spotkania w Cottbus

Źródło: PIG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS