wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-20| GIS, Firma, Software, Imprezy

ISPiK wchodzi w cloud computing

Trzydniowa konferencja gliwickiego ISPiK-u była okazją do podsumowania 13-letniej działalności spółki oraz zaprezentowania nowej oferty – świadczenia usług typu „cloud computing”.


ISPiK wchodzi w cloud computing
Spółka, której udziałowcami są m.in. Politechnika Śląska oraz Instytut Geodezji i Kartografii, zaczęła działalność stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku. Było zbyt późno, by wejść na i tak już ciasny rynek oprogramowania do obsługi katastru lub prowadzenia mapy zasadniczej. Pomysłem na rozwój było zaoferowanie własnych technologii związanych z budową hurtowni danych (wtedy raczkujących w Polsce).
Oferta spółki skierowana została do administracji samorządowej. W pierwszym roku firma pozyskała dwóch klientów, dzisiaj ma ich ponad stu i 4 tysiące użytkowników. Receptą na sukces było zaproponowanie przez ISPiK tanich rozwiązań, które pozwoliły samorządowcom na efektywne korzystanie z rozproszonych wcześniej zbiorów danych, w tym danych przestrzennych.

Kilka lat temu spółka postawiła również na edukację, organizując wspólnie z Politechniką Śląską studia podyplomowe z zakresu GIS. Pośrednim efektem tej działalności było uruchomienie dwa lata temu Centrum Badawczo-Rozwojowego zajmującego się budową nowej platformy informatycznej i oferowaniem nowych rozwiązań. Dominuje w nim młoda kadra, a prym wiedzie pięciu pracowników z tytułami doktorskimi.

Znakiem rozpoznawczym ISPiK-u stały się nie tylko hurtownie danych, ale i budowa węzłów infrastruktury informacji przestrzennej, lokalne geoportale, mapy internetowe, rozwiązania dla e-administracji i e-usług, a ostatnio – wychodzący naprzeciw dyrektywie INSPIRE edytor metadanych Medard.
W tym roku w ofercie spółki pojawiło się „cloud computing”, czyli przetwarzanie w chmurze, w szczególności zaś – usługi realizowane w chmurze (SaaS – Software as a Service). Nowe na polskim rynku rozwiązanie skierowane jest głównie do administracji gminnej i powiatowej. Według zapewnień autorów usługi prowadzone na zewnętrznych serwerach są o wiele tańsze niż tradycyjne rozwiązania. Odpada chociażby koszt zatrudnienia informatyka czy kupna serwerów. Zamiast za kilkadziesiąt tysięcy złotych wydanych rocznie na prowadzenie systemu u siebie, można mieć to samo za kilka tysięcy – zapewniają. Aplikacje oferowane przez ISPiK znajdą się na serwerach firmy 3Services Factory zarządzającej oddawanym właśnie do użytku dużym Centrum Przetwarzania Danych w Katowicach.

„Cloud computing” było wiodącym tematem obrad konferencji ISPiK w Ustroniu. Podczas panelu dyskusyjnego można było z jednej strony usłyszeć obawy związane z tym, że nasza administracja nie dorosła jeszcze do tego typu rozwiązań, z drugiej zapewnienia, że rozwoju technologicznego nie da się zatrzymać. Przeważały glosy, że prędzej czy później mniejsze jednostki będą musiały korzystać z chmur, gdyż jest to o wiele tańsze. Według prezesa ISPiK Andrzeja Sambury (fot. powyżej) pierwsze tego typu wdrożenia firma wykona jeszcze w tym roku.W konferencji zatytułowanej „e-gmina w chmurze informacji przestrzennej” (Ustroń, 17-19 marca) udział wzięli m.in.: starosta cieszyński Czesław Gluza, prof. Bogdan Ney (PAN), prof. Tadeusz Chrobak (AGH), dr Adam Iwaniak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), a także samorządowcy z województwa śląskiego i przedstawiciele ośrodków dokumentacji geodezyjnej oraz firm informatycznych z różnych rejonów Polski.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
O ROZGARNIĘCIU I KULTURZE 1. Do zabawowego użytkownika pt. "tropiciel": nic nie zniknęło, trzeba jednak znać strukturę serwisu, żeby wiedzieć, iż nowsze wiadomości wypierają starsze (wiadomość z 20 marca jest tam gdzie jej miejsce, czyli w Archiwum).
2. Do ciekawskiego pt. "niezdziwiony": nie było tam tajnej listy, tylko obelżywe słowa.
3. Poziom kultury niektórych komentatorów jest odwrotnie proporcjonallny do poziomu ich zawiści.
odpowiedz zgłoś
Znikło Teraz informacja o konferencji ISPIK zniknęła z głównej strony totalnie. Ciekawe czy z ISPIKu za 2 lata śmiać się i krytykować będziecie równie chętnie jak dziś :P
odpowiedz zgłoś
dziwne układy. Czyżby Tropiciel spisków opublikował tajną listę udziałowców? ;)
odpowiedz zgłoś
Kto jeszcze? [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
odpowiedz zgłoś
wiemy, wiemy Tak wiemy, kto jest udziełowcem tej firmy. Może gdzieś to byłoby uznane za delikatnie mówiąc "niezręczność" ale w Polsce jest to jak najbardziej normalne...
odpowiedz zgłoś
Z innej beczki Czy zwróciliście uwagę kto jest udziałowcem tej spółki? Przecież ta firma działa na rynku komercyjnym. Kolejny przykład patologii. Dodatkowo same "duże" nazwiska to firmują, jak im nie wstyd, naukowcy ... Może ktoś wie kto dokładnie jest udziałowcem tej spółki, może jeszcze inne ciekawe instytucje (np. GUGiK) lub osoby.
odpowiedz zgłoś
Modna chmura @top model terenu Ale po co? Chmura to jest co innego. Nie sądzę aby w gminie wymagana była taka moc obliczeniowa aby "stawiać" chmurę. W większości gmin oprogramowanie GIS z centralaną bazą danych przestrzennych (która nie jest żadną chmurą) oraz upublicznianiem danych przestrzennych przez www to już i tak kosmos. Chmura jest ok jak się wymaga dużej mocy obliczeniowej, chmura jest też wygodna dla zarządzających/wdrażających... Chmura jest też ostatnio bardzo nośnym marketingowym stwierdzeniem, za którym w większości przypadków ukrywa się stare w nowej nazwie.
odpowiedz zgłoś
SaaS, a i owszem. Cloud computing w sieci prywatnej. SaaS jak najbardziej, kiedy soft jest instalowany u zamawiającego. Opłaca on "abonament", a kiedy pojawia się lepszy produkt, może zrezygnować ze starego. Stary system zostaje zdeinstalowany, a dane wędrują do nowego systemu. Pełna kontrola. Kiedy chce się zoptymalizwować moce przerobowe serwerów już istniejącej infrastruktury IT, są na to środki i ma to sens ekonomiczny, można urochomić cloud comping wewnątrz swojej sieci, a dane są na serwerach, na miejscu.
odpowiedz zgłoś
outsourcing wszystkiego W tym wypadku SaaS to rodzaj outsourcingu. Można większość rzeczy w jednostkach administracji zrobić na zasadzie outsourcingu okaże się jednak, że gmina czy inny powiat nagle niczego nie kontroluje i niczego sam nie ma. Jak ma być tanio to można jeszcze taniej... w Indiach, które żyją z outsourcingu wszystkiego.
odpowiedz zgłoś
Popieram poprzednika przetwarzanie w chmurze nie dla samorządów-samorządy borykają się z brakiem danych-a co dopiero mówić o ich przetwarzaniu gdzieś u kogoś ;)
odpowiedz zgłoś
Bujają w chmurach i boczą się na trzeźwo myślących samorządowców Hura optymizm związany z nową technologią nie jest wskazany. Wystarczy zapoznać się z opiniami firm, które owszem, korzystają z cloud computing, ale tylko w pewnym zakresie. Dotyczy to danych, które nie są dla firmy kluczowe. Otworzę szeroko oczy, kiedy zobaczę pierwszego starostę, który wyprowadza dane poza urząd. Na razie, w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, wydaje się to ryzykowne z punktu widzenia prawa i bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o koszty, to po wyprowadzeniu infrastruktury, danych i sytemu poza urząd, koszty pewnie zaczną rosnąć, na zasadzie "witamy cię" - "mamy cię". Ewentualny powrót do budowy własnej sieci i systemu wraz z zatrudnieniem informatyków będzie bardzo wysoki. Tzw. taniość jest tanim chwytem. Można mówić o sensownym obniżeniu kosztów, podkreślam, sensownym, ale nie o taniości w przypadku newralgicznych danych. Samorządowcy nie są "niedorośli", jak sugeruje artykuł, ale trzeźwo myślący.
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS