Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-20| GIS, Firma, Software, Imprezy

ISPiK wchodzi w cloud computing

Trzydniowa konferencja gliwickiego ISPiK-u była okazją do podsumowania 13-letniej działalności spółki oraz zaprezentowania nowej oferty – świadczenia usług typu „cloud computing”.


ISPiK wchodzi w cloud computing
Spółka, której udziałowcami są m.in. Politechnika Śląska oraz Instytut Geodezji i Kartografii, zaczęła działalność stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku. Było zbyt późno, by wejść na i tak już ciasny rynek oprogramowania do obsługi katastru lub prowadzenia mapy zasadniczej. Pomysłem na rozwój było zaoferowanie własnych technologii związanych z budową hurtowni danych (wtedy raczkujących w Polsce).
Oferta spółki skierowana została do administracji samorządowej. W pierwszym roku firma pozyskała dwóch klientów, dzisiaj ma ich ponad stu i 4 tysiące użytkowników. Receptą na sukces było zaproponowanie przez ISPiK tanich rozwiązań, które pozwoliły samorządowcom na efektywne korzystanie z rozproszonych wcześniej zbiorów danych, w tym danych przestrzennych.

Kilka lat temu spółka postawiła również na edukację, organizując wspólnie z Politechniką Śląską studia podyplomowe z zakresu GIS. Pośrednim efektem tej działalności było uruchomienie dwa lata temu Centrum Badawczo-Rozwojowego zajmującego się budową nowej platformy informatycznej i oferowaniem nowych rozwiązań. Dominuje w nim młoda kadra, a prym wiedzie pięciu pracowników z tytułami doktorskimi.

Znakiem rozpoznawczym ISPiK-u stały się nie tylko hurtownie danych, ale i budowa węzłów infrastruktury informacji przestrzennej, lokalne geoportale, mapy internetowe, rozwiązania dla e-administracji i e-usług, a ostatnio – wychodzący naprzeciw dyrektywie INSPIRE edytor metadanych Medard.
W tym roku w ofercie spółki pojawiło się „cloud computing”, czyli przetwarzanie w chmurze, w szczególności zaś – usługi realizowane w chmurze (SaaS – Software as a Service). Nowe na polskim rynku rozwiązanie skierowane jest głównie do administracji gminnej i powiatowej. Według zapewnień autorów usługi prowadzone na zewnętrznych serwerach są o wiele tańsze niż tradycyjne rozwiązania. Odpada chociażby koszt zatrudnienia informatyka czy kupna serwerów. Zamiast za kilkadziesiąt tysięcy złotych wydanych rocznie na prowadzenie systemu u siebie, można mieć to samo za kilka tysięcy – zapewniają. Aplikacje oferowane przez ISPiK znajdą się na serwerach firmy 3Services Factory zarządzającej oddawanym właśnie do użytku dużym Centrum Przetwarzania Danych w Katowicach.

„Cloud computing” było wiodącym tematem obrad konferencji ISPiK w Ustroniu. Podczas panelu dyskusyjnego można było z jednej strony usłyszeć obawy związane z tym, że nasza administracja nie dorosła jeszcze do tego typu rozwiązań, z drugiej zapewnienia, że rozwoju technologicznego nie da się zatrzymać. Przeważały glosy, że prędzej czy później mniejsze jednostki będą musiały korzystać z chmur, gdyż jest to o wiele tańsze. Według prezesa ISPiK Andrzeja Sambury (fot. powyżej) pierwsze tego typu wdrożenia firma wykona jeszcze w tym roku.



W konferencji zatytułowanej „e-gmina w chmurze informacji przestrzennej” (Ustroń, 17-19 marca) udział wzięli m.in.: starosta cieszyński Czesław Gluza, prof. Bogdan Ney (PAN), prof. Tadeusz Chrobak (AGH), dr Adam Iwaniak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), a także samorządowcy z województwa śląskiego i przedstawiciele ośrodków dokumentacji geodezyjnej oraz firm informatycznych z różnych rejonów Polski.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS