Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-03-17| GIS

"Geomatyka w lasach" do ściągnięcia

Na stronie Lasów Państwowych bezpłatnie udostępniono książkę pt. „Geomatyka w Lasach Państwowych. Część I – podstawy” w formie elektronicznej.


"Geomatyka w lasach" do ściągnięcia
Jest ona uwspółcześnieniem i zarazem rozszerzeniem książki „System Informacji Przestrzennej w Lasach Państwowych – podręcznik użytkownika leśnej mapy numerycznej" z 2000 roku, która straciła znacznie na aktualności i przestała spełniać swoje zadania.

Publikacja wydana została przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z przeznaczeniem do użytku wewnętrznego w jednostkach organizacyjnych PGL LP. Nie jest przewidziana do sprzedaży detalicznej, ale pewna część nakładu trafiła na uczelnie leśne, do IBL, uczestników zeszłorocznej Konferencji SIP w LP oraz do BULiGL.

Podobnie jak jej poprzedniczka, jest to praca zbiorowa: dwadzieścia rozdziałów napisanych zostało przez 24 autorów, którzy reprezentują świat leśnej geomatyki i wywodzą się z jednostek Lasów Państwowych, instytucji naukowych oraz firm komercyjnych związanych z LP.

Ponieważ publikacja w założeniach nosić ma charakter podręcznika pogłębiającego wiedzę geomatyczną pracowników LP, na jej treść składa się (skrótowe z konieczności) omówienie teoretycznych podstaw wszystkich dziedzin geomatyki, które znajdują się w kręgu zainteresowania leśnictwa w Polsce, a więc:
• informacje podstawowe z zakresu geomatyki (w tym modele danych przestrzennych i układy współrzędnych geograficznych),
• wiedza na temat powstawania i budowy leśnej mapy numerycznej (w tym dane ewidencyjne i inne źródła danych dla SIP, baza opisowa, standard LMN i jej aktualizacja),
• analizy przestrzenne i metody prezentacji kartograficznej,
• wiedza z zakresu teledetekcji i fotogrametrii (w tym także o niewykorzystywanych jeszcze na większą skalę w praktyce Lasów Państwowych: skanowaniu lidarowym, zdjęciach mikrofalowych, zdjęciach niemetrycznych, kartowaniu mobilnym i zdjęciach hemisferycznych),
• systemy nawigacji satelitarnej,
• wykorzystywanie danych przestrzennych w różnych dziedzinach działalności leśnej (także w ochronie przyrody, edukacji przyrodniczo-leśnej i public relations).

Publikacja jest bogato ilustrowana, zawiera pokaźny spis związanej tematycznie literatury oraz indeks wyrazów kluczowych kojarzących się z zawartością treści.

Źródło: Krzysztof Okła (LP), JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama