wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-16| Imprezy

Dawna Azja w obiektywie geodety

W Toruniu otwarto wczoraj wystawę zdjęć geodety wojskowego armii carskiej „XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego”.


Dawna Azja w obiektywie geodety

Wystawa przedstawia zdjęcia wykonane podczas jego służbowego pobytu w Samarkandzie (dziś miasto w Uzbekistanie) w latach 1876-1896. Jako geodeta wojskowy na czele pułku, którym dowodził, Leon Barszczewski przeprowadził rozpoznanie nowo wcielonych do Rosji terenów, wytyczał drogi i penetrował pogranicze z Chinami i Afganistanem; a także opracowywał mapy. Prowadził działania rozpoznawcze m.in. wzdłuż rzek Zerawszan, Fan, Iskander, Jagnob a także w Górach Hisarskich i lodowcach Pamiru. Odkrył złoża cennych bogactw naturalnych. Podejmował także własne badania archeologiczne i etnograficzne. W czasie podróży prowadził notatki, fotografował i wywoływał zdjęcia. Szacuje się, że wykonał 3 tys. fotografii.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Igora Strojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego. Wystawa w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu będzie czynna do końca kwietnia.

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Toruniu


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS