wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-10| Geodezja, Instytucje

GIG pisze do starostów ws. cenników

– Roszczenia geodetów z tytułu bezprawnie pobranych opłat za czynności geodezyjne wynoszą kilkaset milionów złotych, a kwota ta będzie rosła. Przy dobrej woli jest szansa, aby lawinę tę zatrzymać – pisze w liście do starostów p.o. prezesa GIG Bogdan Grzechnik.


GIG pisze do starostów ws. cenników

Nawiązuje on przede wszystkim do sprawy spornych opłat za kserokopie i aktualizacje mapy zasadniczej. Jak podkreśla prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej, w świetle prawa są one nielegalne. – W związku z tym przedsiębiorstwa wybrały jedyną możliwą w chwili obecnej drogę, tj. pozwy do sądów o zwrot bezprawnie pobranych kwot (wraz z odsetkami). Zgodnie z opinią naszych prawników można występować o zwrot należności za ostatnich 10 lat – pisze w liście.

Dodaje także, że aby chronić firmy geodezyjne, które złożą pozwy, GIG będzie wspierać wszelkie tego typu działania, pomagając zarówno członkom Izby, jak i pozostałym przedsiębiorstwom. Zwraca się jednocześnie do starostów o anulowanie pobierania tych opłat oraz o przeciwdziałanie praktykom dyskryminacyjnym w stosunku do firm, które złożą w ich sprawie pozwy do sądu.

W piśmie prezes GIG protestuje także przeciwko różnej interpretacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne. – Nie można zaakceptować sytuacji, w której ta sama czynność wg tego samego przepisu w jednym miejscu kosztuje kwotę X, a w innym np. 5X. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie, podobnie jak w wielu krajach Unii Europejskiej, większość informacji, za które obecnie płacimy, znajdzie się bezpłatnie w internecie – tłumaczy.

– Wytworzoną przez nas dokumentację geodezyjno-kartograficzną o ogromnej wartości przekazujemy do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zupełnie za darmo. Natomiast za chwilę, wykonując kolejną pracę, za skorzystanie z tej naszej dokumentacji jesteśmy zmuszeni do płacenia kolejnej daniny. Przyznacie Państwo, że system ten nie ma nic wspólnego z gospodarką rynkową – kończy swój list Bogdan Grzechnik.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kopie 2,50 to rozbój i tu się z Toba zgadzam. U nas jest mniej niż 35 groszy za A4. Więc jednak można.
odpowiedz zgłoś
Jakie ceny rynkowe? 2,50 za wydruk A4 w kolorze? na jakiej drukarce? jeśli to jest realny koszt wydruku = niegospodarność (bo czemu taki drogi w eksploatacji sprzęt mają) , jeśli nie = ździerstwo? a 20gr za kopię ksero to jest to najdroższe ksero usługowe w powiecie! co więcej jest to ksero które ma monopol, bo nie można dokumentów wynosić z budynku. Niestety nienapyszczę u siebie bo będę miał strajk "włoski"
odpowiedz zgłoś
do strachów na lachy dobrze znam pkt.9.1, który mówi o ryczałcie za całość informacji i materiałów. Myślę, że żaden PODGiK nie nalicza geodetom opłat za udzielanie informacji (ujęto je w zał.4). Geodeta za to NIE płaci, Strachu. Jednak pkt 9.12 wyraźnie mówi, że tabele I-VIII nie obejmują kosztów sporządzenia kopii. A cena rynkowa jest bardzo pomocna do określenia wysokości sporządzenia kopii, aby jej nie zawyżyć i żeby geodeta nie płacił zbyt wiele za kopie. Zawsze należy czytać ze zrozumieniem i najlepiej cały przepis a nie wybióczo, bo tak jest wygodnie.
odpowiedz zgłoś
do podgik1 Mogę zrozumieć, że administracja związana z PODGIKami za wszelką cenę będzie forsować tezę o słuszności dodatkowych opłat w ośrodkach, ale nie mogę zrozumieć, że nie zna przepisów prawa (lub orzeczeń sądowych) w swoich sprawach. Z tego co wiem w punkcie 9.12 nie ma wzmianki o "cenach rynkowych". Poza tym urząd działa w oparciu o przepisy prawa a nie w oparciu o "wolny rynek". Zachęcam również do przeczytania punktu 9.1 (jakoś wszystkim umyka). Jeśli mowa o kwocie, to z tego co wiem była szacowana przez kogoś z administracji. Jeśli chodzi o strach, to bywało już tak, że komornik zajował konta starostwa, żeby pobrać zasądzone zwroty nielegalnych - dodatkowych opłat w ODGIKach.
odpowiedz zgłoś
opłaty Pismo p.o. prezesa, jest beznadziejne. Takie pod ,,geodezyjną publiczkę". Punkt 9.12 mówi o kosztach kopii, jeśli cena kopii w PODGiK-ach jest ceną rynkową, a nie wymyśloną, to p. Mecha wraz GIG nic nie mogą zrobić. Ale opinia już poszła i GIG liczy jakieś 900 milionów PLN, które starostowie będą zwracać. Czekam z ciekawością, co ugra p. p.o. prezes, bo na razie starostów próbuje straszyć.
odpowiedz zgłoś
co chce i może GGK To nie jest zmartwienie Głównego Geodety Kraju. Opłaty nalicza starosta. Pieniądze (marne) daje Skarb Państwa za pośrednictwem Wojewody. Do sądu jest pozywany starosta.GGK nie ma prawa wydawać interpretacji przepisów prawa. A że przygotowuje ułomne projekty przepisów prawa,to ból tylko dla realizatorów tych przepisów. "Odnowiony" GUGiK ze swoją niedoświadczoną kadrą zaczyna się gubić we własnych propozycjach i mieli, mieli, mieli rozporządzenia, standardy. Zamiast geodezji i kartografii uprawie informację przestrzenną na danych obrazkowych a nie geodezyjnych.
odpowiedz zgłoś
kij ma dwa końce Zgadzam się z optymistą coś w tym jest bo Wlenrodów to juz niema. A kto w końcu tworzy przepisy jakie mamy. To jak z tym koniem koń jaki jest każdy widzi. A Starostowie powinni dostawać pieniądze na prowadzenie zasobu. Narazie rosną wymagania a nic za tym nie idzie co nato Główny Geodeta?
odpowiedz zgłoś
prezes Panie "p.o. prezesa" pewnie zbliżają się wybory prezesa GIG. Dokumentacja wytworzona przez geodetów nie jest wykonywana za darmo. Każdy wykonawca działa na zlecenie za które otrzymuje wynagrodzenie. Odrębną sprawą pozostaje wkład zleceniodawcy. Proszę też nie udowadniać, że praca geodety jest "dziełem". Jak każdy inny zawód wykonywany jest wg ustalonych regół i standardów oraz istniejącej już wiedzy. Relacje pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem powinny być współpracą a nie ciągłym jątrzeniem. Wykonawca i ośrodek są sobie wzajemnie potrzebni i trzeba budowć nie burzyć. Najbardziej pożądanym jest wspólna praca pomiędzy GUGiK i innymi organizacjami gospodarczymi w celu konstruktywnych zmian których oczekujemy od lat.
odpowiedz zgłoś
do "geodeta 1" Zgadzam sie z Twoim komentarzem - kij ma dwa końce.
odpowiedz zgłoś
do sceptyka Tak, prawomocnymi wyrokami sądów.
odpowiedz zgłoś
do GiG Prawnicy sporządzają ekspertyzę by udowodnić tezę zamawiającego, podstawa prawna takiego opracowania może być bardzo marna. Czy wasza teoria została zweryfikowana przez inny niezależny zespół prawniczy. Bo jeśli nie to może wpuszczacie geodetów w niezły kanał.
odpowiedz zgłoś
do lolo 2 idąc tym tropem, ośrodek wykona bezpłatnie kopie materałów do zgłoszenia, natomiast mapy wynikowe np. wydruki mapy do celów projektowych czy z inwentaryzacji wykonawca powinien wykonać we własnym zakresie. Rozporządzenie o zgłaszaniu prac nie mówi o wykonywaniu dokumentacji (kopii) dla zamawiającego przez ośrodek. Więc kupujemy plotery i drukarki wielkoformatowe ? Należy przyznać,że niekiedy ośrodki wykonują dla nas reprodukcje których nie muszą. Rozsądnym rozwiązaniem jest wprowadzenie opłat ustalonych przepisami prawa, co w przypadku braku będzie powodować konflikty. Cena powinna zawierać faktycznie wykonaną usługę.
odpowiedz zgłoś
do zorientowany W takim razie nic, tylko czekać aż ośrodki przestaną doliczać sobie np. za wydruk mapy do porównania 4 zł, lub za każdą odbitkę 0,20 zł. Jeżeli tak się nie stanie trzeba będzie bardziej stanowczo ich do tego zmusić i wyegzekwować bezprawnie pobrane pieniądze. Z pozdrowieniami
odpowiedz zgłoś
do lolo rozstrzygnięcia są możliwe i już zapadały. Ponieważ pod ten punkt można podciągnąć wiele i wiele PODGIKi pod niego podciągały to sądy wskazały, że jest to tak nieścisłe prawo, że nie można go stosować i naciągać w nieskończoność dla swoich celów. Nie mówiąc już o braku odpowiedniej delegacji, żeby można było w ogóle go (9.12) zastosować.
odpowiedz zgłoś
Dokładnie czytając rozporządzenie... Dokładnie czytając rozporządzenie można znaleźć punkt 9.12 Opłaty określone w tabelach I - VIII nie obejmują kosztów sporządzania kopii oraz aktualizacji treści mapy zasadniczej. Wiele możnaby podciągnąć pod ten punkt... Ciekaw jestem rozstrzygniecia sprawy, o ile wogóle takowe (znając nasz wspaniały kraj) jest możliwe.
odpowiedz zgłoś
roszczenia Ciekawe kiedy prezydenci i starostowie przyjdą z roszczeniami do GUGIk. Może po bardziej okazałych kwotach do zwrotu niż zasądzone do tej pory? Może granicą będzie kilkaset tysięcy, bo kilkadziesiąt na nikim nie zrobiło wrażenia. GUGIK czeka a karawana idzie dalej...
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS