|2011-03-08|
GIS, Edukacja
W Słupsku będą uczyć GIS-u w zarządzaniu kryzysowym
1 kwietnia br. w Wyższej Szkole Inżynierii Gospodarki w Słupsku ruszają dwusemestralne studia podyplomowe, semestralne studium oraz kwartalny kurs zawodowy w zakresie systemów informacji przestrzennej w zarządzaniu i reagowaniu kryzysowym.
Studia poświęcone będą teoretycznemu i praktycznemu kształceniu specjalistów w zakresie stosowania systemów informacji przestrzennej w cywilnych centrach zarządzania i reagowania kryzysowego, funkcjonujących w jednostkach samorządowych wszystkich szczebli.
W programie przewidziano naukę zunifikowanego dla całej UE sprzętu informatycznego i oprogramowania specjalistycznego, a także profesjonalnych, kompatybilnych w obrębie województw i całego kraju aplikacji obejmujących zarządzanie i reagowanie kryzysowe. Nauka obejmuje także wiedzę o systemach i procedurach reagowania kryzysowego w krajach UE, co umożliwia bezpośrednie współdziałanie w rejonach przygranicznych lub transgranicznych tym samym układzie referencyjnym.
Studia zapewniają możliwość poznania systemów funkcjonowania właściwych służb odpowiedzialnych za likwidację bądź neutralizację zagrożeń, procedur ich powiadamia, uczą koordynacji działań we współpracy z centrami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach – od rządowego krajowego centrum, poprzez wojewódzkie placówki reagowania kryzysowego, powiatowe i miejskie, na gminnych kończąc. Co więcej, słuchacze poznają przepisy Unii Europejskiej obowiązujące w sytuacjach kryzysowych i nabywają umiejętności działania w systemie UE.
Szkoła oferuje trzy poziomy kształcenia na nowym kierunku. Dla absolwentów uczelni i szkół wyższych przewidziano dwusemestralne, niestacjonarne studia podyplomowe dające dyplom potwierdzony certyfikatem kwalifikacji zawodowych, zapewniający pierwszeństwo zatrudnienia w centrach zarządzania kryzysowego w Polsce i całej UE.
Słuchacze bez wyższego wykształcenia mogą uczestniczyć w semestralnym studium zapewniającym kwalifikacje do pracy w cywilnych strukturach zarządzania kryzysowego działających na poziomie społeczności lokalnych i samorządu lokalnego. Szkoła proponuje także kwartalne kursy zawodowe. Jest to propozycja kierowana do pracowników służb komunalnych i miejskich, straży miejskiej i straży pożarnej, policji oraz służb ratownictwa drogowego i medycznego.
Szczegóły
Źródło: WSIG w Słupsku
|