wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-25| GIS, Mapy, Edukacja

Powstanie mapa topoklimatów Torunia

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają zróżnicowanie warunków topoklimatycznych na obszarze miasta, w tym miejską wyspę ciepła.


Powstanie mapa topoklimatów Torunia <br />
fot. Urbanheatislands.com
fot. Urbanheatislands.com

Głównym celem projektu jest zbadanie wpływu czynników środowiskowych, dynamicznych i antropogenicznych na warunki meteorologiczne (w tym na występowanie miejskiej wyspy ciepła) i biometeorologiczne oraz opracowanie mapy topoklimatów Torunia. Problem miejskiej wyspy ciepła był już analizowany w wielu ośrodkach miejskich w Polsce (m.in. dla Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia czy Bydgoszczy).

Badania prowadzone będą na bazie założonej w wybranych miejscach Torunia sieci punktów pomiarowych z automatyczną rejestracją podstawowych elementów meteorologicznych (jednym z punktów będzie Obserwatorium Meteorologiczne Zakładu Klimatologii UMK) oraz satelitarne obrazy termalne pozyskane z satelity Terra (sensor ASTER). Uzyskane w projekcie wyniki dotyczące zmienności warunków bioklimatycznych Torunia będą mogły być wykorzystane w organizacji turystyki i rekreacji, a utworzona mapa topoklimatów w planowaniu przestrzennym i dalszym rozwoju miasta.

Na realizację projektu naukowcy z Instytutu Geografii UMK w Toruniu uzyskali wsparcie finansowe (na lata 2011-14) w ramach 40 konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład zespołu naukowego realizującego projekt wchodzą specjaliści z zakresu klimatologii z Zakładu Klimatologii (prof. dr hab. Rajmund Przybylak, dr hab. Marek Kejna, dr Joanna Uscka-Kowalkowska, dr Andrzej Araźny) oraz teledetekcji i GIS z Zakładu Kartografii, Teledetekcji i GIS (dr Mieczysław Kunz) UMK w Toruniu.

Źródło: Mieczysław Kunz, Joanna Uscka-Kowalkowska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS