Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-02-25| GIS, Mapy, Edukacja

Powstanie mapa topoklimatów Torunia

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają zróżnicowanie warunków topoklimatycznych na obszarze miasta, w tym miejską wyspę ciepła.


Powstanie mapa topoklimatów Torunia <br />
fot. Urbanheatislands.com
fot. Urbanheatislands.com

Głównym celem projektu jest zbadanie wpływu czynników środowiskowych, dynamicznych i antropogenicznych na warunki meteorologiczne (w tym na występowanie miejskiej wyspy ciepła) i biometeorologiczne oraz opracowanie mapy topoklimatów Torunia. Problem miejskiej wyspy ciepła był już analizowany w wielu ośrodkach miejskich w Polsce (m.in. dla Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia czy Bydgoszczy).

Badania prowadzone będą na bazie założonej w wybranych miejscach Torunia sieci punktów pomiarowych z automatyczną rejestracją podstawowych elementów meteorologicznych (jednym z punktów będzie Obserwatorium Meteorologiczne Zakładu Klimatologii UMK) oraz satelitarne obrazy termalne pozyskane z satelity Terra (sensor ASTER). Uzyskane w projekcie wyniki dotyczące zmienności warunków bioklimatycznych Torunia będą mogły być wykorzystane w organizacji turystyki i rekreacji, a utworzona mapa topoklimatów w planowaniu przestrzennym i dalszym rozwoju miasta.

Na realizację projektu naukowcy z Instytutu Geografii UMK w Toruniu uzyskali wsparcie finansowe (na lata 2011-14) w ramach 40 konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład zespołu naukowego realizującego projekt wchodzą specjaliści z zakresu klimatologii z Zakładu Klimatologii (prof. dr hab. Rajmund Przybylak, dr hab. Marek Kejna, dr Joanna Uscka-Kowalkowska, dr Andrzej Araźny) oraz teledetekcji i GIS z Zakładu Kartografii, Teledetekcji i GIS (dr Mieczysław Kunz) UMK w Toruniu.

Źródło: Mieczysław Kunz, Joanna Uscka-Kowalkowska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama