Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-25| GNSS, Teledetekcja

PARIS testowany w Holandii

Czy odbite sygnały GNSS mogą pomóc w mierzeniu Ziemi? W serii testów przeprowadzonych na moście autostradowym na Zelandii naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej udowodnili, że tak.


PARIS testowany w Holandii

Celem badań było sprawdzenie wykonalności misji PARIS (Passive Reflectometry and Interferometry System). Jej koncepcja powstała już w 1993 roku i zakłada wystrzelenie na orbitę okołoziemską konstelacji 10 satelitów, z których każdy będzie śledzić 12-16 sygnałów GNSS odbijających się od Ziemi. Dzięki pomiarom interferometrycznym tych fal możliwe będzie np. monitorowanie poziomu światowego oceanu.

Zdaniem inicjatora misji Manuela Martin-Neira, powstało już wiele koncepcji tego typu systemów. ESA jest jednak pierwszą instytucją, która udowodniła, że technologia ta sprawdza się w praktyce. Testy naziemne wykonane przy użyciu skomplikowanej dwustronnej anteny udowodniły bowiem, że konstelacja PARIS będzie mogła mierzyć poziom mórz i oceanów z dokładnością nawet 5 cm.

Udane badania na Zelandii otwierają drogę do zbudowania prototypu kosmicznego urządzenia pomiarowego oraz przetestowania go na pokładzie samolotów. ESA na razie nie podaje jednak, kiedy urządzenie to będzie gotowe ani kiedy powstanie konstelacja PARIS.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS