|2011-02-21|
Sprzęt, Edukacja, Software
Studia ze skaningu laserowego na AGH
W ostatnią sobotę (19 lutego) na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie rozpoczęła się druga edycja studium podyplomowego „Lotniczy i naziemny skaning laserowy”. Na studia przyjęto – podobnie jak rok wcześniej – 40 osób. Jest to maksymalna liczba słuchaczy założona przez organizatorów.
Jeśli chodzi o skaning naziemny, uczestnicy studium poznają pełny proces technologiczny począwszy od skanowania, poprzez geometryzację chmur punktów, na przetwarzaniu danych kończąc. Skaning wykorzystywany jest jako metoda pomiarów obiektów inżynierskich, górniczych i zabytkowych. Z kolei w skaningu lotniczym główny nacisk położony jest na przetwarzanie danych, w tym ich filtrację, klasyfikację wysokościową, wykrywanie i modelowanie budynków. Przedmiotem nauczania jest także integracja skaningu naziemnego i lotniczego, m.in. dla potrzeb inwentaryzacji lasów.
Zajęcia organizowane w postaci zjazdów sobotnio-niedzielnych trwają dwa semestry. Prowadzone są przez pracowników Wydziału oraz ekspertów z innych instytucji i firm produkcyjnych. Studenci wykorzystują kilka narzędzi komputerowych, w tym rozwiązania firm Dephos, Cyclone oraz pakiet Terra Solid. Zapisy na kolejną edycję, która rozpocznie się w lutym 2012 r., zostaną uruchomione we wrześniu br.
Na zdjęciu skanowanie teleskopu w Obserwatorium Astronomicznym UJ wykonywane przez słuchaczy studium 20 lutego 2011 r.
Krystian Pyka
|