|2011-02-16|
GIS
O geomatyce dla leśników
Na początku tego roku ukazała się publikacja pt. „Geomatyka w Lasach Państwowych. Część I – podstawy". Jest ona uwspółcześnieniem i zarazem rozszerzeniem ksiażki „System Informacji Przestrzennej w Lasach Państwowych – podręcznik użytkownika leśnej mapy numerycznej" z 2000 roku, która straciła znacznie na aktualności i przestała spełniać swoje zadania.
Publikacja wydana została przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z przeznaczeniem do użytku wewnętrznego w jednostkach organizacyjnych PGL LP. Nie jest przewidziana do sprzedaży detalicznej, ale pewna część nakładu trafiła na uczelnie leśne, do IBL, uczestników zeszłorocznej Konferencji SIP w LP oraz do BULiGL.
Podobnie jak jej poprzedniczka, jest to praca zbiorowa: dwadzieścia rozdziałów napisanych zostało przez 24 autorów, którzy reprezentują świat leśnej geomatyki i wywodzą się z jednostek Lasów Państwowych, instytucji naukowych oraz firm komercyjnych związanych z LP.
Ponieważ publikacja w założeniach nosić ma charakter podręcznika pogłębiającego wiedzę geomatyczną pracowników LP, na jej treść składa się (skrótowe z konieczności) omówienie teoretycznych podstaw wszystkich dziedzin geomatyki, które znajdują się w kręgu zainteresowania leśnictwa w Polsce, a więc: • informacje podstawowe z zakresu geomatyki (w tym modele danych przestrzennych i układy współrzędnych geograficznych), • wiedza na temat powstawania i budowy leśnej mapy numerycznej (w tym dane ewidencyjne i inne źródła danych dla SIP, baza opisowa, standard LMN i jej aktualizacja), • analizy przestrzenne i metody prezentacji kartograficznej, • wiedza z zakresu teledetekcji i fotogrametrii (w tym także o niewykorzystywanych jeszcze na większą skalę w praktyce Lasów Państwowych: skanowaniu lidarowym, zdjęciach mikrofalowych, zdjęciach niemetrycznych, kartowaniu mobilnym i zdjęciach hemisferycznych), • systemy nawigacji satelitarnej, • wykorzystywanie danych przestrzennych w różnych dziedzinach działalności leśnej (także w ochronie przyrody, edukacji przyrodniczo-leśnej i public relations).
Publikacja jest bogato ilustrowana, zawiera pokaźny spis związanej tematycznie literatury oraz indeks wyrazów kluczowych kojarzących się z zawartością treści.
Źródło: Krzysztof Okła (LP)
|