wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-16| GIS

O geomatyce dla leśników

Na początku tego roku ukazała się publikacja pt. „Geomatyka w Lasach Państwowych. Część I – podstawy". Jest ona uwspółcześnieniem i zarazem rozszerzeniem ksiażki „System Informacji Przestrzennej w Lasach Państwowych – podręcznik użytkownika leśnej mapy numerycznej" z 2000 roku, która straciła znacznie na aktualności i przestała spełniać swoje zadania.


O geomatyce dla leśników

Publikacja wydana została przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z przeznaczeniem do użytku wewnętrznego w jednostkach organizacyjnych PGL LP. Nie jest przewidziana do sprzedaży detalicznej, ale pewna część nakładu trafiła na uczelnie leśne, do IBL, uczestników zeszłorocznej Konferencji SIP w LP oraz do BULiGL.

Podobnie jak jej poprzedniczka, jest to praca zbiorowa: dwadzieścia rozdziałów napisanych zostało przez 24 autorów, którzy reprezentują świat leśnej geomatyki i wywodzą się z jednostek Lasów Państwowych, instytucji naukowych oraz firm komercyjnych związanych z LP.

Ponieważ publikacja w założeniach nosić ma charakter podręcznika pogłębiającego wiedzę geomatyczną pracowników LP, na jej treść składa się (skrótowe z konieczności) omówienie teoretycznych podstaw wszystkich dziedzin geomatyki, które znajdują się w kręgu zainteresowania leśnictwa w Polsce, a więc:
• informacje podstawowe z zakresu geomatyki (w tym modele danych przestrzennych i układy współrzędnych geograficznych),
• wiedza na temat powstawania i budowy leśnej mapy numerycznej (w tym dane ewidencyjne i inne źródła danych dla SIP, baza opisowa, standard LMN i jej aktualizacja),
• analizy przestrzenne i metody prezentacji kartograficznej,
• wiedza z zakresu teledetekcji i fotogrametrii (w tym także o niewykorzystywanych jeszcze na większą skalę w praktyce Lasów Państwowych: skanowaniu lidarowym, zdjęciach mikrofalowych, zdjęciach niemetrycznych, kartowaniu mobilnym i zdjęciach hemisferycznych),
• systemy nawigacji satelitarnej,
• wykorzystywanie danych przestrzennych w różnych dziedzinach działalności leśnej (także w ochronie przyrody, edukacji przyrodniczo-leśnej i public relations).

Publikacja jest bogato ilustrowana, zawiera pokaźny spis związanej tematycznie literatury oraz indeks wyrazów kluczowych kojarzących się z zawartością treści.


Źródło: Krzysztof Okła (LP)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dzięki Dzięki gajowy, aż tylu zastosowań LIDARu w lesie się nie spodziewałem. Po prostu wydawało mi się że są inne o wiele ciekawsze rzeczy do skanowania :-)
odpowiedz zgłoś
dzięki Dzięki gajowy, aż tylu LIDARu w lesie się nie spodziewałem. Po prostu wydawało mi się że są inne o wiele ciekawsze rzeczy do skanowania :-)
odpowiedz zgłoś
do xyz jesli Twoje pytanie nie jest prowokacja to tu znajdziesz kilka odpowiedzi na Twoje pytanie: http://www.lgsa-plus.net.au/resources/documents/cc _LiDAR_Russell_Turner.pdf
odpowiedz zgłoś
. Żeby leśniczy nie kradł drewna?
odpowiedz zgłoś
po co? Uświadomcie mnie jak możecie bo niezbyt rozumiem np. po co robić skan lasu LIDARem?
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS