wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-15| Prawo, Instytucje

BCC o nowym pomyśle Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów chce, by największe firmy płaciły nie 40, ale 1000 zł za wydawanie interpretacji podatkowych. Taką zmianę przewidują założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej.


BCC o nowym pomyśle Ministerstwa Finansów <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Resort finansów tłumaczy to tym, że ze względu na niski koszt wielu podatników, a zwłaszcza duże podmioty gospodarcze, traktuje interpretacje indywidualne jako tanią instytucję doradczą specjalizującą się w optymalizacji podatkowej.

Zdaniem Business Centre Club problem leży zupełnie gdzie indziej. Skoro MF uważa, że cenę trzeba podnieść, ponieważ interpretacji jest za dużo (wg danych MF ok. 30 tysięcy w 2009 r.), co kosztuje budżet ministerstwa coraz więcej – to powinno ono częściej wydawać tzw. interpretacje ogólne. Tym bardziej że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej należy to do obowiązków resortu finansów. Niestety, od lat obowiązek ten jest zaniedbywany.

Zaletą interpretacji ogólnej jest bowiem to, że może się na nią powołać każdy podatnik. Natomiast interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie tego podatnika, który się o nią zwrócił. Dlatego podmiot X, który ma identyczny podatkowy casus jak podmiot Y, w sytuacji kontroli skarbowej nie może powołać się na interpretację indywidualną uzyskaną przez podmiot Y.

Wzrost liczby interpretacji ogólnych sprawiłby, że firmy nie musiałyby wnioskować o interpretacje indywidualne w tych samych kwestiach.

Źródło: BCC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Za trudne dla MF ? Jeśli MF musi wydawać tak dużo interpretacji to należałoby uprościć ordynację podatkową. Takie rozwiązanie znacznie ułatwiałoby prowadzenie interesu, a nie pożal się Boże jedno okienko do założenie firmy. Firmę zakłada się raz, a z US ma się do czynienia co najmniej raz w miesiącu. Gdzie tu sens i ułatwienie prowadzenie działalności gospodarczej, tylko mydlenie oczu i robienie wody z mózgu potencjalnym wyborcom.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS