wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-10| GNSS, Geodezja, Software

Ordnance Survey zasili projekt VISTA danymi geograficznymi


Brytyjski projekt VISTA – mający na celu wizualizację infrastruktury podziemnej w technologii 3D – będzie zasilany danymi geograficznymi i technologią nawigacji satelitarnej przez Ordnance Survey.

W pilotażowym projekcie o nazwie VISTA (Visaualising integrated information on burried assets to reduce streetworks) uczestniczy 21 instytucji i firm, które zajmują się rozwojem i integracją infrastruktury podziemnej na terenie Wlk. Brytanii. Wiosną br. naukowcy z uniwersytetów w Leeds i Nottingham rozpoczęli w 6 miastach prace mające na celu wykonanie trójwymiarowych map przedstawiających przebieg urządzeń podziemnych. W pierwszej kolejności konieczne było zintegrowanie różnych rejestrów zawierających dane na temat istniejących rur, kabli, kanałów itp. W ramach projektu VISTA rozproszone dane zostaną połączone z pomiarami terenowymi w technologii GPS z wykorzystaniem sieci stacji referencyjnych OSNet. Podstawę georeferencyjną stanowi dla nich warstwa topograficzna bazy danych OS MasterMap, prowadzona przez brytyjską agencję kartograficzną Ordnance Survey (OS MasterMap zawiera 450 mln obiektów, każdemu przyporządkowano unikalny 16-cyfrowy topograficzny numer identyfikacyjny „TOID”).

Projekt VISTA powstaje zgodnie z koncepcją DNF (Digital National Framework) – stworzenia zestawu standardów przemysłowych, mających na celu efektywne biznesowe wykorzystanie informacji geograficznej pochodzącej z różnych źródeł. Docelowo użytkownik otrzyma na swoim komputerze na życzenie obraz 3D podziemnych kabli i urządzeń z interesującego go rejonu Wlk. Brytanii. Projekt wartości 2,2 mln funtów finansowany jest w większości przez Departament Handlu i Przemysłu w ramach Programu Technologicznego.

Poza wymienionymi uniwersytetami w projekcie VISTA biorą udział: Adien Ltd, Anglian Water Services Ltd, British Telecom plc, Ewan Guild, Institution for Civil Engineers, Jacobs Babtie, Leica Geosystems Ltd, National Grid plc, National Joint Utilities Group plc, Ordnance Survey, Pipeline Industries Group, Severn Trent Water Ltd, Scott Wilson Pavement Engineering Ltd, Thames Water Utilities Ltd, Three Valleys Water plc, Transport for London, UK Water Industry Research, United Utilities plc, Yorkshire Water Services Ltd.

W Wlk. Brytanii pod ziemią znajduje się: 275 tys. km rur gazowych, 353 tys. km rur kanalizacyjnych, 396 tys. km wodociągów i 482 tys. km kabli energetycznych. W ciągu roku w czasie prac związanych z obsługą infrastruktury podziemnej wykonuje się ok. 4 mln wykopów, co pochłania 1 mld funtów, do tego należy doliczyć utrudnienia w ruchu ulicznym szacowane na 3-5 mld.

Źródło: Ordnance Survey, AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS