wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-11| Firma, Prawo, Instytucje

BCC o ograniczaniu barier administracyjnych

Ministerstwo Gospodarki podjęło cenną inicjatywę wskazania i zmiany najbardziej kosztownych dla przedsiębiorców i państwa obowiązków informacyjnych (OI). Jest to kontynuująca programu odbiurokratyzowania gospodarki, w ramach którego obecnie procedowana jest w Komisji „Przyjazne Państwo” ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych.


BCC o ograniczaniu barier administracyjnych

BCC, zaproszone przez MG do współpracy przy tym dokumencie, pozytywnie odbiera fakt, że resort chce wsłuchać się w głos przedsiębiorców-praktyków życia gospodarczego, aby ustalić, które przepisy w zakresie rozlicznych obowiązków informacyjnych (OI) są dla nich najbardziej uciążliwe.

Zdiagnozowano 100 najbardziej kosztownych obowiązków informacyjnych, których wypełnianie kosztuje gospodarkę 46 mld zł rocznie. Aż 34 mld zł to koszt w przedsiębiorstwach ponoszony bez żadnego pożytku dla nich samych, wyłącznie z obowiązku nałożonego przepisami prawa. Wybrane OI proponuje się znieść zupełnie jako nieużyteczne lub dublujące się z informacjami przekazywanymi inną drogą. Dla części OI proponuje się przeniesienie na drogę przesyłu elektronicznego lub zmniejszenie ich zakresu i częstotliwości. Ministerstwo Gospodarki poprosiło BCC o wsparcie merytoryczne przy zrecenzowaniu propozycji i zaproponowanie zmian dotyczących najbardziej uciążliwych dla firm i zbędnych obciążeń z zakresu obowiązków informacyjnych.

Pierwsze propozycje obowiązków informacyjnych, które należy zredukować, Ministerstwo Gospodarki przedstawiło na wczorajszej (10 lutego) konferencji prasowej. Zakładają one m.in.:

- odejście od obowiązku przekazywania co miesiąc przez pracodawcę ubezpieczonemu informacji z raportów miesięcznych (RMUA);
- likwidację obowiązku przekazywania przez pracodawcę zwolnienia lekarskiego pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- możliwość przekazywania przez płatnika do ZUS deklaracji rozliczeniowych oraz raportów imiennych raz na kwartał (obecnie co miesiąc) z pozostawieniem obowiązku comiesięcznego sporządzenia deklaracji;
- skrócenie terminu przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych z 10 do 5 lat;
- zniesienie obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski B”;
- obowiązku przekazywania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego;
- obowiązku uzyskiwania opinii uprawnionych rzeczoznawców ds. bhp w zakresie projektów budowy lub przebudowy obiektów.

Zdaniem ekspertów BCC propozycje Ministerstwa Gospodarki są zbieżne z oczekiwaniami przedsiębiorców. Jednakże do wstępnych propozycji resortu proponujemy dołożyć co najmniej:

• zniesienie obowiązku uzyskania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez jej wystawcę (jako nielogicznego i sprzecznego z dyrektywą UE),
• likwidację obowiązku występowania o nadanie i późniejszego posługiwania się numerem REGON,
• likwidację obowiązku systematycznego lub okresowego nieodpłatnego przekazywania do GUS informacji i danych statystycznych dot. prowadzonej działalności.

BCC zwraca uwagę, że w dobie internetu i masowej już komputeryzacji systemy, które zarządzają wprowadzanymi danymi, pozwalają, przy bardzo niewielkich nakładach, sprawnie zorganizować
i zarządzać tymi danymi oraz generować dokumentację wymaganą przez ustawodawcę w ramach wypełniania OI. Z tego powodu w sposób systematyczny należy wyeliminować papierowe formy dokumentowania i przesyłania informacji albo zezwolić na alternatywną formę elektroniczną.

W przyszłym tygodniu odbędzie się robocze spotkanie ministra gospodarki z przedstawicielami organizacji pracodawców, na którym będą dyskutowane propozycje redukcji OI. Pod koniec lutego – w formie założeń do ustawy – trafią one do Rady Ministrów. Według przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki możliwe jest, że projekt zostanie włączony do powstającej tzw. ustawy deregulacyjnej bis, czyli kolejnego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Całość proponowanych zmian w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych zostanie przedstawiona pod koniec lutego na wspólnej konferencji ministra gospodarki z przedstawicielami organizacji pracodawców.

Wojciech Warski, przew. Konwentu BCC, ekspert ds. gospodarki


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS