Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-02-11| Firma, Prawo, Instytucje

BCC o ograniczaniu barier administracyjnych

Ministerstwo Gospodarki podjęło cenną inicjatywę wskazania i zmiany najbardziej kosztownych dla przedsiębiorców i państwa obowiązków informacyjnych (OI). Jest to kontynuująca programu odbiurokratyzowania gospodarki, w ramach którego obecnie procedowana jest w Komisji „Przyjazne Państwo” ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych.


BCC o ograniczaniu barier administracyjnych

BCC, zaproszone przez MG do współpracy przy tym dokumencie, pozytywnie odbiera fakt, że resort chce wsłuchać się w głos przedsiębiorców-praktyków życia gospodarczego, aby ustalić, które przepisy w zakresie rozlicznych obowiązków informacyjnych (OI) są dla nich najbardziej uciążliwe.

Zdiagnozowano 100 najbardziej kosztownych obowiązków informacyjnych, których wypełnianie kosztuje gospodarkę 46 mld zł rocznie. Aż 34 mld zł to koszt w przedsiębiorstwach ponoszony bez żadnego pożytku dla nich samych, wyłącznie z obowiązku nałożonego przepisami prawa. Wybrane OI proponuje się znieść zupełnie jako nieużyteczne lub dublujące się z informacjami przekazywanymi inną drogą. Dla części OI proponuje się przeniesienie na drogę przesyłu elektronicznego lub zmniejszenie ich zakresu i częstotliwości. Ministerstwo Gospodarki poprosiło BCC o wsparcie merytoryczne przy zrecenzowaniu propozycji i zaproponowanie zmian dotyczących najbardziej uciążliwych dla firm i zbędnych obciążeń z zakresu obowiązków informacyjnych.

Pierwsze propozycje obowiązków informacyjnych, które należy zredukować, Ministerstwo Gospodarki przedstawiło na wczorajszej (10 lutego) konferencji prasowej. Zakładają one m.in.:

- odejście od obowiązku przekazywania co miesiąc przez pracodawcę ubezpieczonemu informacji z raportów miesięcznych (RMUA);
- likwidację obowiązku przekazywania przez pracodawcę zwolnienia lekarskiego pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- możliwość przekazywania przez płatnika do ZUS deklaracji rozliczeniowych oraz raportów imiennych raz na kwartał (obecnie co miesiąc) z pozostawieniem obowiązku comiesięcznego sporządzenia deklaracji;
- skrócenie terminu przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych z 10 do 5 lat;
- zniesienie obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski B”;
- obowiązku przekazywania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego;
- obowiązku uzyskiwania opinii uprawnionych rzeczoznawców ds. bhp w zakresie projektów budowy lub przebudowy obiektów.

Zdaniem ekspertów BCC propozycje Ministerstwa Gospodarki są zbieżne z oczekiwaniami przedsiębiorców. Jednakże do wstępnych propozycji resortu proponujemy dołożyć co najmniej:

• zniesienie obowiązku uzyskania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez jej wystawcę (jako nielogicznego i sprzecznego z dyrektywą UE),
• likwidację obowiązku występowania o nadanie i późniejszego posługiwania się numerem REGON,
• likwidację obowiązku systematycznego lub okresowego nieodpłatnego przekazywania do GUS informacji i danych statystycznych dot. prowadzonej działalności.

BCC zwraca uwagę, że w dobie internetu i masowej już komputeryzacji systemy, które zarządzają wprowadzanymi danymi, pozwalają, przy bardzo niewielkich nakładach, sprawnie zorganizować
i zarządzać tymi danymi oraz generować dokumentację wymaganą przez ustawodawcę w ramach wypełniania OI. Z tego powodu w sposób systematyczny należy wyeliminować papierowe formy dokumentowania i przesyłania informacji albo zezwolić na alternatywną formę elektroniczną.

W przyszłym tygodniu odbędzie się robocze spotkanie ministra gospodarki z przedstawicielami organizacji pracodawców, na którym będą dyskutowane propozycje redukcji OI. Pod koniec lutego – w formie założeń do ustawy – trafią one do Rady Ministrów. Według przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki możliwe jest, że projekt zostanie włączony do powstającej tzw. ustawy deregulacyjnej bis, czyli kolejnego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Całość proponowanych zmian w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych zostanie przedstawiona pod koniec lutego na wspólnej konferencji ministra gospodarki z przedstawicielami organizacji pracodawców.

Wojciech Warski, przew. Konwentu BCC, ekspert ds. gospodarki


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama