wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-10| Prawo, Instytucje, Kataster

Pierwsze podejście do zlikwidowania anachronizmu

Pod obrady Sejmu trafił dwa dni temu projekt ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości.


Pierwsze podejście do zlikwidowania anachronizmu

Poselski projekt przewiduje likwidację instytucji wieczystego użytkowania. Z chwilą wejścia ustawy w życie użytkowanie wieczyste zostałoby zamienione na prawo własności na rzecz dotychczasowego wieczystego użytkownika.
W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa podstawą wpisu własności do księgi wieczystej byłaby decyzja starosty, w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego – wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo województwa.

Instytucję użytkowania wieczystego wprowadzono do polskiego prawa w 1961 roku ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Jak podano w uzasadnieniu do projektu, u podstaw omawianej instytucji legły względy ustrojowe, w szczególności zasada niezbywalności mienia państwowego. W warunkach gospodarki rynkowej zasada ta straciła na aktualności. Przekształcenie użytkowania byłoby jednak związane z opłatami na rzecz samorządu lub Skarbu Państwa.
Posłowie proponują, by nowe przepisy weszły w życie 9 sierpnia br. Data jest skorelowana z utratą mocy części obowiązujących przepisów przewidujących ustawowe bonifikaty na rzecz niektórych wieczystych użytkowników kosztem jednostek samorządu terytorialnego (chodzi o umożliwienie uprawnionym wieczystym użytkownikom skonsumowania niekonstytucyjnych przepisów, których utratę mocy obowiązującej TK odroczył na okres 18 miesięcy, które upływają 8 sierpnia 2011 r.).

Projekt zgłosił (w sierpniu ub.r.) Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Taki z Ciebie Dziadek , jak z koziej ...
odpowiedz zgłoś
Jeszcze o reliktach No to jak mówimy o reliktach to nie zapomnijmy o zarządzie SGP.
odpowiedz zgłoś
relikty No to jeszcze wspólnoty gruntowe i ochrona gruntów. Tu szczególne podziękowania Departamentowi Geodezji w Min.Rol
odpowiedz zgłoś
Największy anachronizm to ............... Największym anachronizmem wśród aktów geo-prawnych są chyba dwie rzeczy: ustawa prawo geodezyjne z 1989 roku rozporządzenie w sprawie klasyfikacji gleboznawczej gruntów z 1956 r [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
odpowiedz zgłoś
ustawa Zainteresowani niech przeczytają uwagi do projektu tej ustawy, aż dziw bierze, że takie coś zostaje w ogóle poddane pod obrady Sejmu - ktoś chciałby być dobrym wujkiem..a w efekcie wychodzi wujek Samo Zło. Legislacyjny bełkot. To samo dotyczy projektu SLD w sprawie aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Z niecierpliwością czekamy na "kiełbasę wyborczą" od kolejnych partii. Szkoda, że tzw.nagrody Darwina są przyznawane tylko pośmiertnie:-)
odpowiedz zgłoś
no to jeszcze ogródki działkowe i spółdzielnie jeszcze ostatnie relikty quasi-społecznego państwa - ogrody działkowe, spółdzielnie i będzie porządek. Oby tylko lasów nie ruszyli w tym pędzie :)
odpowiedz zgłoś
Łatwo powiedzieć, Czy ktoś wie jak by się miało to przekazanie na własność odbywać? Czy trzeba będzie to wykupić czy się dostanie? Czy tak samo dostaną to ci którzy od 40 lat płacą opłaty roczne, jak i Ci (posłowie) którzy w UW wzięli np. 5 lat temu albo wczoraj? Bo jeśli chodzi o "rozdawnictwo" to ja się całkiem nie dziwię że to PiS zgłosił, przecież nie oni teraz rządzą, projekt upadnie, Oni będą dobrzy, a PO będzie złe. A jeśli kiedyś dojdą do władzy to "będzie inna sytuacja ekonomiczna".
odpowiedz zgłoś
. Aż dziw bierze że to PiS zgłosił a nie pseudo liberałowie z PO
odpowiedz zgłoś
Historia kołem się toczy. A pamiętacie uwłaszczenie chłopów?
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS