Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-02-10| Prawo, Instytucje, Kataster

Pierwsze podejście do zlikwidowania anachronizmu

Pod obrady Sejmu trafił dwa dni temu projekt ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości.


Pierwsze podejście do zlikwidowania anachronizmu

Poselski projekt przewiduje likwidację instytucji wieczystego użytkowania. Z chwilą wejścia ustawy w życie użytkowanie wieczyste zostałoby zamienione na prawo własności na rzecz dotychczasowego wieczystego użytkownika.
W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa podstawą wpisu własności do księgi wieczystej byłaby decyzja starosty, w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego – wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo województwa.

Instytucję użytkowania wieczystego wprowadzono do polskiego prawa w 1961 roku ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Jak podano w uzasadnieniu do projektu, u podstaw omawianej instytucji legły względy ustrojowe, w szczególności zasada niezbywalności mienia państwowego. W warunkach gospodarki rynkowej zasada ta straciła na aktualności. Przekształcenie użytkowania byłoby jednak związane z opłatami na rzecz samorządu lub Skarbu Państwa.
Posłowie proponują, by nowe przepisy weszły w życie 9 sierpnia br. Data jest skorelowana z utratą mocy części obowiązujących przepisów przewidujących ustawowe bonifikaty na rzecz niektórych wieczystych użytkowników kosztem jednostek samorządu terytorialnego (chodzi o umożliwienie uprawnionym wieczystym użytkownikom skonsumowania niekonstytucyjnych przepisów, których utratę mocy obowiązującej TK odroczył na okres 18 miesięcy, które upływają 8 sierpnia 2011 r.).

Projekt zgłosił (w sierpniu ub.r.) Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama