wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-10| GNSS, Teledetekcja

Porozumienie w sprawie kosmicznych śmieci

USA i Francja podpisały porozumienie o wzajemnej pomocy w usuwaniu kosmicznego złomu i unikaniu kolizji czynnych satelitów.


Porozumienie w sprawie kosmicznych śmieci <br />
fot. ESA
fot. ESA

Umowa odzwierciedla nową amerykańską politykę w zakresie bezpieczeństwa w kosmosie. Współpraca z zagranicznymi partnerami pozwoli na redukcję kosztów i przeciwdziałanie zagrożeniu dla satelitów, które są podstawą amerykańskiej technologii wojskowej.

Wraz ze wzrostem liczby krajów operujących w kosmosie wzrasta ryzyko kolizji oraz międzynarodowych sporów – powiedział przed podpisaniem porozumienia sekretarz obrony USA Robert Gates. Umowa będzie sprzyjała redukcji przypadkowych kolizji i wzrostowi zaufana – dodał Gates.
Wojskowi zaniepokojeni są wrażliwością na atak głównych amerykańskich satelitów. USA i ich sprzymierzeni w dużym stopniu uzależnieni są od techniki satelitarnej w komunikacji, nawigacji, rozpoznaniu i naprowadzaniu.
W ubiegłym roku podobne porozumienie Amerykanie zawarli z Australią, trwają rozmowy na temat umowy z Kanadą.

Amerykańskie radary i czujniki śledzą w kosmosie około 22 tys. obiektów wykonanych ludzką ręka. Specjaliści szacują, że setki tysięcy kosmicznych „śmieci”, jakie krążą po orbitach, są zbyt małe, by je monitorować.
Przedstawiając w ubiegłym tygodniku nową narodową politykę bezpieczeństwa w kosmosie, Pentagon wyraził także zaniepokojenie chińskim wyścigiem w kosmosie, który może skutkować zestrzeleniem satelitów lub zakłócaniem sygnałów.
W 2007 roku Chińczycy zestrzelili swojego satelitę meteorologicznego rakietą średniego zasięgu wystrzeloną z Ziemi, co wywołało obawy związane nie tylko z militaryzacją kosmosu, ale i zaśmieceniem przestrzeni przez szczątki aparatu. Amerykanie zarezerwowali sobie prawo do odpowiedzi w „samoobronie” i zaatakowania w kosmosie.

Wokół Ziemi krąży obecnie ponad 13 tys. satelitów, a od 1957 roku ponad 20,5 tysiąca uległo zniszczeniu. Około 3,5 tysiąca aparatów funkcjonuje i znajduje się na właściwych orbitach, natomiast prawie 10 tys. sklasyfikowano jako złom.

Źródło: SpaceDaily, AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS