|2011-02-04|
Geodezja, GIS, Instytucje
Ruszył SIP Legnicy
3 lutego podczas konferencji prasowej prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprezentował miejski System Informacji Przestrzennej.
– Dedykujemy go mieszkańcom, inwestorom i wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem i zmianami Legnicy w czasie i przestrzeni – podkreślił Tadeusz Krzakowski. – Ten nowy produkt będzie żył, stale ewoluował i wzbogacał się, a my oczekujemy opinii na jego temat ze strony legniczan, internautów i profesjonalistów zajmujących się inwestycjami, budownictwem, urbanistyką czy projektowaniem – dodał.
Specjaliści z Urzędu Miasta nad dzisiejszym kształtem SIP-u pracowali od dwóch lat. Najbardziej pracochłonne było stworzenie baz danych. Rozwiązania techniczne kosztowały ok. 68 tysięcy zł. System składa się obecnie z 11 warstw. Są to m. in. ewidencyjna mapa numeryczna (ukazująca grunty i budynki), studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, 3 fotomapy oparte o zdjęcia lotnicze z lat 1996, 2004 i 2008 (kolejna planowana jest w 2012 r.), miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego poszczególnych obszarów miasta (uchwalone i będące w opracowaniu) wraz z opisami, mapy tematyczne opisujące np. funkcje użytkowe budynków, wysokości budynków, sposoby użytkowania gruntów i strukturę własności.
Od niedawna system był testowany przez profesjonalnych użytkowników. Obecna na konferencji Laura Morzewska, rzeczoznawca majątkowy, zaliczyła go do najlepszych pod względem zakresu informacyjnego tego rodzaju produktów na Dolnym Śląsku. Z kolei legnicki deweloper Grzegorz Chajec stwierdził, że to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu o interesującej nas nieruchomości wiemy prawie wszystko.
Serwis opracowano w technologii GeoMedia SDI Portal firmy Intergraph. Składa się on z modułów: • ewidencyjnej mapy numerycznej, • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, • ortofotomapy, • miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, • map tematycznych (funkcje użytkowe budynków, wysokości budynków, działki według grup rejestrowych, użytki gruntowe wg rodzajów, kontury klasyfikacyjne gruntów).
Pełna lista krajowych geoportali oraz usług WMS znajduje się w zakładce Geodane.
Źródło: UM Legnica, JK
|