Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-04| Geodezja, GIS, Instytucje

Ruszył SIP Legnicy

3 lutego podczas konferencji prasowej prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprezentował miejski System Informacji Przestrzennej.


Ruszył SIP Legnicy

– Dedykujemy go mieszkańcom, inwestorom i wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem i zmianami Legnicy w czasie i przestrzeni – podkreślił Tadeusz Krzakowski. – Ten nowy produkt będzie żył, stale ewoluował i wzbogacał się, a my oczekujemy opinii na jego temat ze strony legniczan, internautów i profesjonalistów zajmujących się inwestycjami, budownictwem, urbanistyką czy projektowaniem – dodał.

Specjaliści z Urzędu Miasta nad dzisiejszym kształtem SIP-u pracowali od dwóch lat. Najbardziej pracochłonne było stworzenie baz danych. Rozwiązania techniczne kosztowały ok. 68 tysięcy zł. System składa się obecnie z 11 warstw. Są to m. in. ewidencyjna mapa numeryczna (ukazująca grunty i budynki), studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, 3 fotomapy oparte o zdjęcia lotnicze z lat 1996, 2004 i 2008 (kolejna planowana jest w 2012 r.), miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego poszczególnych obszarów miasta (uchwalone i będące w opracowaniu) wraz z opisami, mapy tematyczne opisujące np. funkcje użytkowe budynków, wysokości budynków, sposoby użytkowania gruntów i strukturę własności.

Od niedawna system był testowany przez profesjonalnych użytkowników. Obecna na konferencji Laura Morzewska, rzeczoznawca majątkowy, zaliczyła go do najlepszych pod względem zakresu informacyjnego tego rodzaju produktów na Dolnym Śląsku. Z kolei legnicki deweloper Grzegorz Chajec stwierdził, że to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu o interesującej nas nieruchomości wiemy prawie wszystko.

Serwis opracowano w technologii GeoMedia SDI Portal firmy Intergraph. Składa się on z modułów:
• ewidencyjnej mapy numerycznej,
• studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
• ortofotomapy,
• miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
• map tematycznych (funkcje użytkowe budynków, wysokości budynków, działki według grup rejestrowych, użytki gruntowe wg rodzajów, kontury klasyfikacyjne gruntów).

Pełna lista krajowych geoportali oraz usług WMS znajduje się w zakładce Geodane.

Źródło: UM Legnica, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS