Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-01| GNSS, Teledetekcja

Bez łączności z wojskowym satelitą

Nieudany start rosyjskiego satelity geodezyjnego. Wkrótce po starcie utracono łączność z rakietą Rockot wynoszącą na orbitę wojskowy aparat Geo-IK-2.


Bez łączności z wojskowym satelitą

Jak podała agencja ITAR-TASS, według dowódcy wojsk kosmicznych Olega Ostapienki, wojskowym nie udało się nawiązać łączności radiowej z satelitą wystrzelonym dzisiaj rano z kosmodromu w Plesiecku. Według źródeł amerykańskich satelita był „widziany” na orbicie niższej niż zaplanowana.
Ważąca 107 ton rakieta Rokot o długości 28 metrów miała wynieść na orbitę satelitę z nowej serii aparatów geodezyjnych GEO-IK-2.

Na pokładzie Geo-IK znajdują się m.in.: altimetr radarowy, laserowy retroreflektor i odbiorniki nawigacyjne GPS i GLONASS. Aparatura służy do precyzyjnych pomiarów powierzchni Ziemi umożliwiających wykonanie trójwymiarowego modelu i precyzyjnego lokalizowania celów. Geo-IK jest drugą generacją satelitów geodezyjnych poruszających się niskiej orbicie (LEO) umieszczanych w kosmosie od 1981 roku.
Wtorkowy start to kolejne niepowodzenie Rosjan po nieudanym wystrzeleniu trzech satelitów GLONASS w grudniu ubiegłego roku. Jego efektem było zwolnienie przez prezydenta Miedwiediewa wiceszefa Roskosmosu i jednego z dyrektorów firmy Energia (producenta rakiety nośnej Proton).

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS