wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-01| Geodezja, Prawo, Instytucje

Założenia do nowego Prawa o miarach

Do Rady Ministrów wpłynęły założenia do projektu ustawy Prawo o miarach opracowane w Ministerstwie Gospodarki. W miejsce Głównego Urzędu Miar powstać ma Polski Instytut Metrologii (PIM). Odchudzeniu ulegnie struktura administracji metrologicznej, zmiany dotyczą także obszaru działania nowej instytucji.


Założenia do nowego Prawa o miarach

Proponuje się przekształcenie GUM i terenowej administracji miar w państwową osobę prawną realizującą zadania państwowego instytutu metrologicznego, a także wspierającą technologicznie krajowy przemysł pomiarowy oraz wykonującą czynności usługowe i administracyjno-inspekcyjne związane z kalibracją, legalizacją i kontrolą przyrządów pomiarowych. Rozwiązania zaproponowane w projekcie zmierzają do:
-redefinicji zadań państwa w obszarze systemu miar i nadania właściwej roli zadaniom związanym ze wspieraniem podmiotów gospodarczych oraz prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie metrologii;
-zwiększenia samodzielności instytucjonalnej i finansowej nowego urzędu;
-powołania Krajowej Rady Metrologii, ciała doradczego ministra gospodarki;
-wprowadzenia obowiązku opracowania i wdrażania krajowego Programu Badań i Rozwoju Metrologii;
uproszczenia procedur administracyjnych;
-wykorzystania instytucji partnerstwa publiczno-prywatnego dla pobudzenia rozwoju prywatnych laboratoriów pomiarowych i wzorcujących.

Ograniczeniu ulegnie administracja urzędu. Obecnie GUM ma bardzo rozbudowaną strukturę terenową (9 urzędów okręgowych i aż 58 urzędów obwodowych) i zatrudnia ponad 1100 osób. O ile w 2005 roku wydatki GUM wyniosły 64,9 mln zł i osiągnął on nadwyżkę finansową w wysokości 2,45 mln zł, to w kolejnych latach wydatki wzrastały (do ponad 80 mln zł w 2010 r.) i pojawił się znaczny deficyt (3,3 mln zł w 2010 r.). Zmiany organizacyjne zaproponowane w projekcie, w tym redukcja kadr, mają przynieść obniżenie wydatków o ok. 14 mln zł.

Badania wykonane przez czołowy światowy instytut metrologiczny, jakim jest amerykański NIST (National Institute of Standards and Technology), wykazały, że korzyści z inwestycji w programy badawczo-rozwojowe w obszarze metrologii są nawet kilkadziesiąt razy wyższe od poniesionych nakładów. W Wlk. Brytanii pomiary stanowią 0,8% PKB, czyli ok. 5 mld funtów. Z kolei analizy przeprowadzone przez Dyrekcję Generalną ds. badań Komisji Europejskiej wykazały m.in., że w państwach członkowskich UE wydatki na czynności pomiarowe sięgają 1% PKB i generują poprzez zastosowanie pomiarów i wiedzy metrologicznej przychody dla gospodarki na poziomie 230 mld euro (2,7% PKB UE).
We wszystkich krajach rozwiniętych za utrzymywanie i zarządzane krajowym systemem pomiarowym odpowiadają jednostki określane mianem krajowych instytutów metrologicznych. Utworzenie PIM umożliwi dostęp do nowych źródeł finansowania, które można będzie przeznaczyć zarówno na realizację konkretnych projektów badawczych, jak i nową infrastrukturę.

Projekt jest na etapie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
żadnych strat by nie było gdyby tylo podwyższono cennik opłat za usługi - niezmieniany od 2004 r. to instytucja przynosiłaby zyski.
odpowiedz zgłoś
Na gotowe Ktoś widzi w tym dobry interes i małymi kroczkami chce sprywatyzować tą instytucję, a później za byle opinię będą kolosalne rachunki.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS