Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-02-01| Firma, Przetargi

W budownictwie w 2011 r. bez większych zmian

Sytuacja w budownictwie wpływa na kondycję wielu firm geodezyjnych zajmujących się obsługą tego sektora gospodarki. Prognozy na rynku budowlanym nie rokują polepszenia koniunktury w 2011 roku.


W budownictwie w 2011 r. bez większych zmian

Według prof. Zofii Bolkowskiej z warszawskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa, pierwszą połowę ubiegłego roku charakteryzował spadek produkcji wywołany głównie ciężką zimą i powodziami. Dopiero w sierpniu branża weszła na ścieżkę wzrostu. W całym roku zanotowano 3,5-procentowy wzrost produkcji, czyli podobnie jak w 2009 r. (3,7%), jednak o wiele gorzej niż w 2008 r. (10,9%).
Wyniki słabsze niż oczekiwano spowodowane były, wg prof. Bolkowskiej, trudnymi warunkami atmosferycznymi, podjęciem przez wiele firm zadań przerastających ich możliwości oraz skutkami kryzysu finansowego. Zawiedli się ci, którzy liczyli, że motorem wzrostu będzie budownictwo infrastrukturalne. Zamiast dwucyfrowego wyniku zanotowano ledwie 1,8-procentowy wzrost. Widoczna była większa aktywność deweloperów w budownictwie mieszkaniowym (rozpoczynane budowy), natomiast w budownictwie indywidualnym nie zanotowano większych zmian.
Stabilizacja na rynku powoduje, że w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać wzrostu cen produkcji budowlanej oraz większych nacisków na wzrost płac w branży.

Duże wahania wykazują natomiast wskaźniki koniunktury w budownictwie. Zdaniem Zofii Bolkowskiej, w styczniu tego roku na poprawę koniunktury wskazywało 13% przedsiębiorstw, a na pogorszenie – 28%. Podobnie uważa Przemysław Dębowski z Centrum Badań i Analiz Rynku. Według niego największy wpływ na ocenę koniunktury miały: sytuacja finansowa przedsiębiorstw, opóźnienia płatności za wykonane prace i mały portfel zamówień. Jak twierdzi, głównymi barierami w działalności przedsiębiorstw budowlanych są: konkurencja, wysokie koszty zatrudnienia i niedostateczny popyt.
Zdaniem ekspertów, w 2011 roku w sektorze budownictwa nie należy oczekiwać radykalnej poprawy. Głównym powodem tej sytuacji są decyzje rządu związane z działaniami oszczędnościowymi i przesunięciem na lata następne realizacji wielu kluczowych inwestycji związanych z budową dróg i autostrad oraz Programem Operacyjnym „Infrastruktura i Środowisko”.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama