wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-21| GIS, Instytucje

Inauguracja czeskiego geoportalu

Wczoraj (20 stycznia) Czeska Agencja Informacji o Środowisku (CENIA) oficjalnie uruchomiła narodowy geoportal będący krajowym węzłem tamtejszej infrastruktury informacji przestrzennej.


Inauguracja czeskiego geoportalu

Serwis działa w wersji 1.0, która jest tylko częściowo zgodna z wymogami dyrektywy INSPIRE. Na razie ma służyć przede wszystkim rejestrowaniu i udostępnianiu metadanych przez uprawnione instytucje.

Choć budowa geoportalu ma być zakończona w 2012 roku, to już teraz można wyświetlać za jego pomocą m.in.: ortofotomapy (aktualną i sprzed 60 lat), bazę danych topograficznych 1:25 000, rastry map topograficznych, mapę drogową, a także mapy historyczne. Oprócz tego do dyspozycji internautów jest ponad 41 warstw tematycznych (głównie przyrodniczych). Do map geoportalu można ponadto podłączać usługi WMS i WFS.

Wszystkie warstwy czeskiego serwisu dostępne są także za pośrednictwem serwisów WMS oraz ArcGIS Server. Ten drugi dostępny jest pod adresem http://geoportal.gov.cz/arcgis/services. By z niego skorzystać, wystarczy posiadać np. bezpłatny program ArcGIS Explorer. Na geoportalu można ponadto znaleźć odnośniki do regionalnych węzłów czeskiej IIP.

Źródło: CENIA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
explorer online arcgis explorer jest również dostepny w wersji webowej, dostępny na stronie explorer.arcgis.com
odpowiedz zgłoś
:) Polacy mają się od kogo uczyć jak się robi geoportale.
odpowiedz zgłoś
Extra Trochę zamula, ale i tak lepszy od naszych. Bravvo dla redakcji za linki.
odpowiedz zgłoś
. nie ma znaku wodnego i to mi się podoba :)
odpowiedz zgłoś
brawo! znacznie lepiej się przegląda niż każdy polski geoportalik
odpowiedz zgłoś
5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS