|2011-01-17|
GIS, Firma
Jak wykorzystać model SOA dla potrzeb IIP?
Obecnie w firmie OPEGIEKA Elbląg dobiegają końca prace związane z badaniami przemysłowymi, których efektem ma być opracowanie metodologii prowadzenia prac programistycznych na potrzeby wytworzenia aplikacji zgodnie z SOA, SaaS i PaaS. Zadania te realizowane są w ramach pierwszego etapu projektu unijnego pod nazwą „Wykorzystanie modelu SOA, SaaS i PaaS dla infrastruktury danych przestrzennych”.
Wdrażanie w Unii Europejskiej dyrektywy INSPIRE nałoży na wiele jednostek administracji państwowej i samorządowej obowiązek udostępniania swoich danych w infrastrukturze informacji przestrzennej. Dla niektórych z nich będzie istniał problem finansowy oraz organizacyjny wywiązania się z tego zadania. Rozwiązaniem dla tego typu jednostek może być oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą informacji przestrzennej zbudowane z wykorzystaniem SOA (Service Oriented Architecture), a udostępniane w modelu SaaS (Software as a Service) i PaaS (Platform as a Service).
Podjęte przez firmę OPEGIEKA prace badawcze wynikają z chęci nadążania za zmianami zachodzącymi na rynku usług informatycznych, o których świadczy w ostatnich latach wzrost sprzedaży oprogramowania w modelu SaaS oraz PaaS. Modele te uwalniają klienta od ponoszenia wysokich opłat za licencje oprogramowania, koszty zakupu infrastruktury sprzętowej oraz koszty związane z utrzymywaniem oraz modyfikacją utrzymywanych systemów. W zamian za to klient ponosi tylko miesięczne opłaty abonamentowe, powiązane z „intensywnością” wykorzystywania oprogramowania. Korzyści te są dobrym bodźcem do dalszego wzrostu popytu na tego typu usługi.
Rozwój technologii internetowych zmienił podejście do architektury budowanych systemów informatycznych. Coraz więcej rozwiązań bazujących na SOA, co pozwala traktować oprogramowanie jako zbiór usług umieszczonych gdzieś w internecie. Z pojedynczych usług można komponować złożone scenariusze realizujące procesy biznesowe.
Upowszechnienie się SOA stworzyło techniczne możliwości budowy Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP). Infrastruktura ta ma za zadanie integrować rozproszone zasoby danych przestrzennych oraz udostępniać je za pomocą standardowych interfejsów. Na potrzeby udostępniania danych przestrzennych opracowano standard usług sieciowych OGC.
Realizacja projektu jest konsekwencją podpisania 21 października 2010 r. przez OPEGIEKA oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości umowy na dofinansowanie projektu badawczego w ramach PO Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działania 1.4 Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz Działanie 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B + R osi priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.
Źródło: OPEGIEKA Elbląg
|