wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-17| GIS, Firma

Jak wykorzystać model SOA dla potrzeb IIP?

Obecnie w firmie OPEGIEKA Elbląg dobiegają końca prace związane z badaniami przemysłowymi, których efektem ma być opracowanie metodologii prowadzenia prac programistycznych na potrzeby wytworzenia aplikacji zgodnie z SOA, SaaS i PaaS. Zadania te realizowane są w ramach pierwszego etapu projektu unijnego pod nazwą „Wykorzystanie modelu SOA, SaaS i PaaS dla infrastruktury danych przestrzennych”.


Jak wykorzystać model SOA dla potrzeb IIP?

Wdrażanie w Unii Europejskiej dyrektywy INSPIRE nałoży na wiele jednostek administracji państwowej i samorządowej obowiązek udostępniania swoich danych w infrastrukturze informacji przestrzennej. Dla niektórych z nich będzie istniał problem finansowy oraz organizacyjny wywiązania się z tego zadania. Rozwiązaniem dla tego typu jednostek może być oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą informacji przestrzennej zbudowane z wykorzystaniem SOA (Service Oriented Architecture), a udostępniane w modelu SaaS (Software as a Service) i PaaS (Platform as a Service).

Podjęte przez firmę OPEGIEKA prace badawcze wynikają z chęci nadążania za zmianami zachodzącymi na rynku usług informatycznych, o których świadczy w ostatnich latach wzrost sprzedaży oprogramowania w modelu SaaS oraz PaaS. Modele te uwalniają klienta od ponoszenia wysokich opłat za licencje oprogramowania, koszty zakupu infrastruktury sprzętowej oraz koszty związane z utrzymywaniem oraz modyfikacją utrzymywanych systemów. W zamian za to klient ponosi tylko miesięczne opłaty abonamentowe, powiązane z „intensywnością” wykorzystywania oprogramowania. Korzyści te są dobrym bodźcem do dalszego wzrostu popytu na tego typu usługi.

Rozwój technologii internetowych zmienił podejście do architektury budowanych systemów informatycznych. Coraz więcej rozwiązań bazujących na SOA, co pozwala traktować oprogramowanie jako zbiór usług umieszczonych gdzieś w internecie. Z pojedynczych usług można komponować złożone scenariusze realizujące procesy biznesowe.

Upowszechnienie się SOA stworzyło techniczne możliwości budowy Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP). Infrastruktura ta ma za zadanie integrować rozproszone zasoby danych przestrzennych oraz udostępniać je za pomocą standardowych interfejsów. Na potrzeby udostępniania danych przestrzennych opracowano standard usług sieciowych OGC.

Realizacja projektu jest konsekwencją podpisania 21 października 2010 r. przez OPEGIEKA oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości umowy na dofinansowanie projektu badawczego w ramach PO Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działania 1.4 Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz Działanie 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B + R osi priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.

Źródło: OPEGIEKA Elbląg


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ta da da dam!!! Szumne zapowiedzi, obiecanki cacanki, ot co. W życiu liczy się praktyka i to, co jest, a nie czarowanie rzeczywistości.
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS