wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-12| Geodezja, Prawo

Nauka bez geodezji i kartografii?

Na przełomie roku pojawiły się nieoficjalne informacje ze świata nauki dotyczące szykowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu rozporządzenia w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych. Projekt trafił do jednostek naukowych i uczelni wyższych, gdzie wzbudził ogromne emocje. Na proponowanej liście dyscyplin naukowych nie znalazła się m.in. geodezja i kartografia.


Nauka bez geodezji i kartografii?

Aktualny wykaz dziedzin i dyscyplin naukowych określony został 24 października 2005 r. w drodze uchwały przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów. Geodezja występuje w niej wśród nauk technicznych. Przyjęcie nowego rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego sprawiłoby, że obowiązująca uchwała straciłaby moc.

Obecnie mamy 17 dziedzin nauki i 4 dziedziny sztuki. W projekcie, do którego udało nam się dotrzeć, proponuje się zmniejszenie ich łącznej liczby do ośmiu. Dziedzin nauki miałoby być 7: • humanistyczne, • społeczne, • ścisłe, • przyrodnicze, • techniczne, • medyczne, • rolnicze, leśne i weterynaryjne. Listę dyscyplin naukowych w dziedzinie nauk technicznych skrócono z 20 do zaledwie 9. Poza geodezją i kartografią nie ma na niej m.in.: górnictwa i geologii inżynierskiej, mechaniki czy elektroniki. Ale pojawiły się np. inżynieria biomedyczna czy fizyka techniczna. Również wśród nauk przyrodniczych nastąpiłaby rewolucja. Na liście nie ma np. geografii, geologii, oceanologii, ale za to pojawiły się geochemia, biogeochemia czy biofizyka.

W uzasadnieniu czytamy, że projekt jest „propozycją wynikającą z nowelizacji: ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki i stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 3 ust. 1 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (DzU nr 65, poz. 595 z późn. zm.). (...) Przedstawiony projekt rozporządzenia określający nowy podział dziedzin i dyscyplin został opracowany z uwzględnieniem ośmiu obszarów kształcenia określonych w przepisach o szkolnictwie wyższym”. Propozycje te miałyby zatem wynikać ze zmian w przepisach, nad którymi obecnie pracuje Sejm.

Na stronie internetowej ministerstwa próżno szukać tego projektu. Zwróciliśmy się zatem drogą oficjalną do rzecznika prasowego MNiSW o jego udostępnienie. Niestety, odesłano nas jedynie do opublikowanego na stronie internetowej komunikatu z wczoraj (11 stycznia) podpisanego przez zastępcę dyrektora Departamentu Nadzoru i Organizacji Szkolnictwa Wyższego Barbarę Wierzbicką o poniższej treści:
„Informuję, że projekty rozporządzeń w sprawie: określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (...) nie były stanowiskiem oficjalnym MNiSW. Zostały one skierowane w trybie roboczym do Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów z prośbą o pomoc w wypracowaniu koncepcji właściwych projektów. Dlatego proszę o nietraktowanie przekazanych przez CK projektów rozporządzeń jako oficjalnych dokumentów MNiSW formalnie przedstawionych do konsultacji społecznych. Etap konsultacji społecznych odpowiednich rozporządzeń rozpocznie się po zaakceptowaniu ich przez Kierownictwo MNiSW”.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
"specjalista" po geodezji Panie "Pozdro", w wielu zachodnich krajach przenoszeniem osi na budowach budynków zajmują się inżynierowie budowlańcy , geodeta najwyżej zakłada im wokół osnowę. Znam z autopsji. Tyle że tam się po takim wytyczeniu buduje, a u nas trzeba jeszcze sciągnąć osobę obdażoną wielce istotnym numerkiem uwidocznionym na wszechwładnej pieczątce żeby ją tu i tam przystawiła. Zresztą, "inżynierii" przez 5 lat geodezji jest tyle ze spokojnie można ją dokleić innemu kierunkowi.
odpowiedz zgłoś
do geodety No nie wiem, coś (ktoś) do wszystkiego jest do niczego, w pewnych dziedzinach powinni być prawdziwi specjaliści, a nie geodeta który obsługuje 100 piętrowy wieżowiec będzie się zastanawiał jak biegają bity po komputerze, bo tak by się to skończyło na polskich uczelniach.
odpowiedz zgłoś
Dobre zmiany Ten podział odpowiada formie kształcenia w świecie. Do czego nam jest potrzebna geodezja i kartografia, informatykę połączyć z geodezją i uczyć geoinformacji. Budownictwo połączyć z ochroną środowiska i uczyć jako jeden kierunek. Bardzo dobre zmiany. Ktoś zaczyna mysleć.
odpowiedz zgłoś
te nasze polityczne elyty to chyba kretyni do kwadratu albo robią to celowo na czyjejś zlecenie ??? Chodzi o demontaż państwa ??
odpowiedz zgłoś
Ironia Mój pseudo ma być ironią tych .*.*.*. z rządu a nie stanowiskiem politycznym, ale widze że niektórzy coś pomylili. A tak po za tym zmieniacie tamat.
odpowiedz zgłoś
cd... Popieram w 100% niezorientowanego... "Produkcja" geodetow w technikach i na uczelniach wg obecnych schematow powinna sie zakonczyc.
odpowiedz zgłoś
cd... @Curie, 100% zgody. Edukacja skupiona jest na produkowaniu znawców krakowianów i obsługi teodolitu, a nie inżynierów. Przy odpowiednim przygotowaniu matematycznym, szerszym "horyzoncie technicznym", szczegółów technologii można się nauczyć terminując w pierwszych latach pracy zawodowej. Mimo że jestem geodetą to mam dość tego geodezyjnego pseudopatriotyzmu (ordery, celebry, rocznice) domagającego się hołdowniczych peanów ze wszystkich stron i wpisania uprawnień do konstytucji.
odpowiedz zgłoś
produkcja mlodych wykszatlconych z duzych osrodkow @digger Nie ulega watpliwosci, ze polska edukacja stacza sie na dno produkujac nie inzynierow, magistrow etc. lecz raczej od juz od szkoly sredniej sa to tabuny "mlodych, wyksztalconych z wiekszych osrodkow" ktorzy moze i wiedza cos o swoim zawodzie ale poza tym to "bida z nedza" intelektualna i kulturalna. Wiele wpisow na forum geoporalu sa tego dowodem... I to bez wzgledu na to czy ktos jest z PIS,PO,SLD etc.
odpowiedz zgłoś
No i pstro PiSiory i PlatfOrmersy nawet na geoforum sobie nie odpuszczają :-P Po prostu nudzi im się już w ministerstwie.
odpowiedz zgłoś
No i to Zastanawiam się co masz konkretnie na myśli. Czy jak się w spisie dziedzin nauki i sztuki wykreśli geodezję i zastąpi ją innym bardziej ogólnym określeniem to wszystkich geodetów będzie trzeba (ku satysfakcji mrocznych mocodawców Donalda) wysłać na Syberię?
odpowiedz zgłoś
No i co. Na co komu jakiś geodeta, jaszcze nie daj Boże inżynier?!? Wprowadzi się na budownictwie dodatkowy przedmiot, później dodatkowe uprawnienia i problem z głowy. Donaldzik ekspresowo przepycha ustawy swoich ziomków.
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS