wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-04| Geodezja, Prawo, Instytucje

Geodezja w nowej strukturze PAN

Polska Akademia Nauk od 1 stycznia działa według nowego statutu. Nie ma już dotychczasowych siedmiu wydziałów, w tym Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, do którego przynależała m.in. geodezja, a którego wieloletnim przewodniczącym był znany w branży prof. Bogdan Ney.


Geodezja w nowej strukturze PAN <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Aktualnie obowiązujący statut zakłada działanie pięciu wydziałów:
• Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych,
• Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych,
• Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi,
• Wydział IV Nauk Technicznych,
• Wydział V Nauk Medycznych.

Gdzie zatem w tej strukturze odnajdziemy geodezję? Jak tłumaczy prof. Ney, merytorycznie jako dyscyplina naukowa związana jest ona z dwoma wydziałami. Geodezyjne pomiary podstawowe ciążą w stronę nauk o Ziemi (Wydział III), ale większość problematyki badawczej wiąże się z geodezją jako dziedziną praktyczną, stosowaną, a tym samym z Wydziałem IV Nauk Technicznych. A zatem geodezja będzie przynależeć do tego wydziału. Według wstępnych deklaracji również Komitet Geodezji PAN będzie przy nim afiliowany. Z kolei przy prezydium PAN działa i nadal będzie działał Komitet Naukowy ds. Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki. Profesor Ney jako członek rzeczywisty również deklaruje swoją przynależność do Wydziału IV (każdy z członków krajowych ma obowiązek złożyć taką deklarację).

Z dotychczasowego Wydziału VII wraz z geodezją i kartografią do Wydziału IV przechodzą górnictwo i inżynieria środowiska. Natomiast do Wydziału III – geologia, geofizyka, geografia (z wyjątkiem Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, który będzie w Wydziale IV) oraz oceanologia.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w PAN obecnie trwa reorganizacja działalności poszczególnych jednostek. Do 20 stycznia wydział ma się ukonstytuować, a 3 lutego odbędzie się posiedzenie jego członków, podczas którego prawdopodobnie będą opiniowane kandydatury na dziekana wydziału, którego – zgodnie z nowym statutem – powołuje prezes Akademii i który będzie kierował bieżącymi pracami tej jednostki.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS