wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-03| Mapy, Prawo, Instytucje

Nowe miasta i zmiany nazw miejscowości

Od 1 stycznia mamy już 908 miast. Z nowym rokiem prawa miejskie uzyskały: Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik, Czyżew i Gościno na mocy rozporządzenia RM z 27 lipca 2010 r. w sprawie ustalenia granic i nazw gmin...


Nowe miasta i zmiany nazw miejscowości

W przypadku Czyżewa z początkiem roku zmieniła się także nazwa miejscowości (wcześniej Czyżew-Osada), co zapisano z kolei w opublikowanym 30 grudnia 2010 r. rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych (poz. 1471). Łącznie wprowadza ono od 1 stycznia ponad 230 zmian na mapie Polski. W 35 przypadkach dotyczy to nadania nowych nazw miejscowości, w 91 – zmiany dotychczasowych nazw i określeń rodzajów miejscowości, a w 107 – zniesienia nazw miejscowości. Zmiany zawarte w rozporządzeniu obejmują 96 gmin i 79 powiatów w 15 województwach.

Tego samego dnia opublikowano także nowelizację rozporządzenia RM w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (poz. 1727). Dostosowuje ona krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju (TERYT) do zmian wprowadzonych w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej oraz wspomnianym rozporządzeniem RM z 27 lipca 2010 r. w sprawie ustalenia granic i nazw gmin... i ma na celu zachowanie zgodności rejestru TERYT z obowiązującym system prawnym, w tym w szczególności z zasadniczym podziałem terytorialnym kraju.
Wejście w życie tej nowelizacji powoduje konieczność dokonania korekty w katalogach kodów terytorialnych we wszystkich systemach administracji publicznej wykorzystujących te kody do identyfikacji jednostek podziału terytorialnego, a przede wszystkim w systemie PESEL, w informatycznym systemie wydawania dowodów osobistych, systemach wykorzystywanych w urzędach stanu cywilnego, a także w systemach prowadzonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną do identyfikacji jednostek ewidencyjnych, obrębów ewidencyjnych i działek ewidencyjnych oraz będzie oddziaływać na służby statystyki publicznej.

Źródło: GUS, MSWiA, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS