wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-01| Geodezja, Mapy, Edukacja, Software, Ludzie, Instytucje

Chiny wzmacniają kontrolę nad pomiarami geodezyjnymi prowadzonymi przez obcokrajowcówJak podał chiński Urząd Geodezji i Kartografii, organizacje i osoby zamierzające wykonać na terenie tego kraju pomiary geodezyjne związane z prowadzonymi programami naukowymi, badawczymi, podróżami czy eksploracją muszą otrzymać na nie zgodę rządu.

Liczba obcokrajowców prowadzących tego typu prace na terenie Chin stale wzrasta i wiele z nich jest prowadzonych nielegalnie, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – twierdzi tamtejszy Urząd ds. Geodezji i Kartografii. Chińskie przepisy dotyczące geodezji i kartografii mówią, że obcokrajowcy muszą współpracować z chińskim partnerem, a ich działanie nie może obejmować tajemnic państwowych lub zagrażać bezpieczeństwu narodowemu.

W tym roku dwóch japońskich badaczy zostało ukaranych karą grzywny w wysokości 10 tys. dolarów i deportowanych z Chin za zbieranie materiałów i współrzędnych lotniska i urządzeń wodnych w położonym na zachodzie kraju w rejonie autonomicznym Xinjiang. Naukowcy ci przybyli do Pekinu we wrześniu ub.r. z japońską grupą turystyczną. Tydzień później oddzielili się od grupy i wynajęli dwóch tłumaczy w Hetian, wschodniej prefekturze Xinjiang. Na dachu domu należącego do znajomych jednego z nich ustawili stację referencyjną GPS i zbierali współrzędne geograficzne lotniska w Hetian, urządzeń wodnych i autostrady.
Według biura geodezji i kartografii w Xinjiang urządzenia Japończyków zbierały 20-centymetrowe dane, wystarczająco dokładne dla celów militarnych. Dwaj Japońscy naukowcy pracowali dla instytutu geograficznego, brali udział w ekologicznym programie badawczym uniwersytetu w Xinjiang, ale zezwolenie na prowadzenie prac wygasło w 2001 roku. Biuro dodaje, że obcokrajowcy, którzy nielegalnie zbierają i publikują informacje geograficzne, będą surowo karani. Chińscy partnerzy lub tłumacze będą podlegać karze grzywny, jeśli wiedzieli o takiej działalności i nie spowodowali jej przerwania.
Szczegółowe regulacje w sprawie pomiarów prowadzonych przez obcokrajowców zostaną wkrótce opublikowane.

Źródło: Agencja Xinhua


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS