Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-17| Prawo, Kataster

Sąd: EGiB podstawą podatku od nieruchomości

JedynÄ… podstawÄ… ustalenia wymiaru podatku od nieruchomoÅ›ci sÄ… dane wskazane w ewidencji gruntów i budynków – orzekÅ‚ Wojewódzki SÄ…d Administracyjny w GdaÅ„sku. Organy podatkowe nie sÄ… uprawnione do przyjÄ™cia innej podstawy.


Sąd: EGiB podstawą podatku od nieruchomości <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Sprawa dotyczyła właścicieli działki, która podlegała zarówno podatkowi od nieruchomości jak i rolnemu. Prezydent miasta ustalił łączne zobowiązanie pieniężne od działek za 2009 rok. Właściciele wnieśli odwołanie od tej decyzji, które zostało oddalone przez samorządowe kolegium odwoławcze. W uzasadnieniu SKO podkreśliło, że zgodnie z EGiB na powierzchnię nieruchomości składają się łąki oraz grunty zadrzewione zwolnione z podatku oraz grunty orne nie objęte zwolnieniem z podatku rolnego. Ponadto SKO wskazało, że na gruncie jest posadowiony budynek mieszkalny.
Następnie podatnicy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ich zdaniem organy podatkowe popełniły błąd, opierając swoje decyzje jedynie na zapisach zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Właściciele działki stwierdzili, że organy powinny dokonać własnych ustaleń faktycznych w zakresie klasyfikacji gruntów i ich przeznaczenia oraz wykorzystania.

Sąd oddalił skargę, uzasadniając że zgodnie z art. 21 Prawa geodezyjnego i kartograficznego dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią m.in. podstawę wymiaru podatków i świadczeń. W ocenie sądu organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązań w podatku od nieruchomości, nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż dane wskazane w ewidencji, a organy podatkowe nie mogą dokonywać samodzielnych ustaleń w tej mierze. Od tej reguły, zawartej w ustawie Pgik nie zostały przewidziane żadne wyjątki. Uzasadnienie wyroku

Źródło: podatki.biz


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS