wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-17| Prawo, Kataster

Sąd: EGiB podstawą podatku od nieruchomości

Jedyną podstawą ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości są dane wskazane w ewidencji gruntów i budynków – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Organy podatkowe nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy.


Sąd: EGiB podstawą podatku od nieruchomości <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Sprawa dotyczyła właścicieli działki, która podlegała zarówno podatkowi od nieruchomości jak i rolnemu. Prezydent miasta ustalił łączne zobowiązanie pieniężne od działek za 2009 rok. Właściciele wnieśli odwołanie od tej decyzji, które zostało oddalone przez samorządowe kolegium odwoławcze. W uzasadnieniu SKO podkreśliło, że zgodnie z EGiB na powierzchnię nieruchomości składają się łąki oraz grunty zadrzewione zwolnione z podatku oraz grunty orne nie objęte zwolnieniem z podatku rolnego. Ponadto SKO wskazało, że na gruncie jest posadowiony budynek mieszkalny.
Następnie podatnicy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ich zdaniem organy podatkowe popełniły błąd, opierając swoje decyzje jedynie na zapisach zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Właściciele działki stwierdzili, że organy powinny dokonać własnych ustaleń faktycznych w zakresie klasyfikacji gruntów i ich przeznaczenia oraz wykorzystania.

Sąd oddalił skargę, uzasadniając że zgodnie z art. 21 Prawa geodezyjnego i kartograficznego dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią m.in. podstawę wymiaru podatków i świadczeń. W ocenie sądu organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązań w podatku od nieruchomości, nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż dane wskazane w ewidencji, a organy podatkowe nie mogą dokonywać samodzielnych ustaleń w tej mierze. Od tej reguły, zawartej w ustawie Pgik nie zostały przewidziane żadne wyjątki. Uzasadnienie wyroku

Źródło: podatki.biz


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe Jak chcą kasę to ewidencja a jak mają dać to sami mierzą. Jak chciałem dotację unijną to 2 razy mierzyli i za każdym razem mniej. Hm. Ciekawy jest ten kRAJ???
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS